Results for BOK & ASO Event ~ Durdham Down - 07-Oct-2017 - Provisional

...return to index

Class Results

Green

Results

5.4km 120m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Adam Potter BOK M21 32:18  
2nd Matthew Pickering UBOC M21 38:14 +5:56
3rd Nick Gracie BOK M45 40:25 +8:07
4th Lawrence Jones UBOC M21 44:09 +11:51
5th Owain Jones BOK M35 44:29 +12:11
6th Mark Mon-Williams AIRE M50 44:56 +12:38
7th Adam Baker-Hale RAFO M40 46:06 +13:48
8th Christophe Pige NGOC M45 47:04 +14:46
9th David Faulkner BOK M55 48:03 +15:45
10th Adam Hampshire BOK M40 49:47 +17:29
11th Richard Hudson BOK M50 49:57 +17:39
12th Tereza Maria Rush BOK W35 51:12 +18:54
13th Vanessa Lawson NGOC W45 51:39 +19:21
14th Brian Johnson WIM M65 52:17 +19:59
15th Scott Bailey BOK M45 54:55 +22:37
16th James Ian Hayward BOK M50 55:17 +22:59
17th Duncan Innes SWOC M55 55:51 +23:33
18th Jamie Hicks SOC M21 55:56 +23:38
19th Graham Hartley QO M50 56:07 +23:49
20th Abigail Bateman SN W20 57:04 +24:46
21st Tim Sands BOK M65 58:00 +25:42
22nd Karen Crawford BOK W45 58:13 +25:55
23rd Alison Simmons BOK W60 58:24 +26:06
24th Bernhard Hagen IND M40 59:01 +26:43
25th Wah Kin Michael Lai UBOC M21 59:10 +26:52
26th Rob Hick WSX M55 62:13 +29:55
27th Elizabeth Treherne BOK W45 63:44 +31:26
28th Sophie Gordon UBOC W21 65:06 +32:48
29th David Pilling BOK M50 65:45 +33:27
30th Jim Mallinson SLOW M65 65:47 +33:29
31st Christopher Moon BOK M65 68:56 +36:38
32nd Heather Crane   W21 70:10 +37:52
33rd Peter Dobra UBOC M18 70:30 +38:12
34th Carolyn Dent BOK W55 72:22 +40:04
35th Simon St Leger-Harris BOK M60 72:47 +40:29
36th David Potter BOK M55 73:31 +41:13
37th Chris Hale BOK M45 74:14 +41:56
38th Duncan Perry BOK M40 77:58 +45:40
39th John Parfitt BOK M70 79:47 +47:29
40th John Weyman NWO M55 80:32 +48:14
41st Richard Rossington BOK M55 81:41 +49:23
42nd Sue Hands WIM W65 82:16 +49:58
43rd Chris Atkins BOK M35 82:43 +50:25
44th Paul Taunton NGOC M65 83:29 +51:11
45th Ros Taunton NGOC W65 83:58 +51:40
46th Gwen Tanner BOK W55 84:58 +52:40
47th Martin Evans BOK M50 89:10 +56:52
48th Robin Halsey BOK M50 95:31 +63:13
49th Andrew Hughes IND M40 100:38 +68:20
50th John Fielder BOK M70 103:29 +71:11
51st Steve Alexander BOK M65 104:32 +72:14
52nd Alex Evans IND M55 129:41 +97:23
m3-14 Charlotte Bermingham UBOC W21 30:25  
m10-23 Phil Murray BOK M50 35:25  
w7 James Hargeaves BOK M35 40:38  
m9-16 Christine Farr BOK W40 49:44  
m12 Rebecca Mon-Williams AIRE W50 62:18  
m23 Tim Carr RHOK   78:14  
rtd Mike Forrest BOK M60    
rtd Caroline Potter BOK W55    

Light Green

Results

4.1km 80m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Darren Baker DEE M50 38:27  
2nd Pete Maliphant BOK M60 45:31 +7:04
3rd Rob Morgan   M45 47:59 +9:32
4th Nick East IND   52:19 +13:52
5th Elaine Sutton DEE W50 54:09 +15:42
6th Jamie Dale KSODA   54:20 +15:53
7th Fraser Gray BOK M35 63:39 +25:12
8th Carol Sands BOK W65 64:35 +26:08
9th Jen Payne IND W40 64:49 +26:22
10th Louis Snow BOK M16 70:34 +32:07
11th Alexandra Morris RHOCS   86:53 +48:26
12th Nick Biggs UIA M40 87:33 +49:06
13th Debbie Anderson BOK W45 88:48 +50:21
14th Simon Lott     96:30 +58:03
15th Kate Maliphant BOK W55 97:25 +58:58
16th Elizabeth Cope BOK W60 119:39 +81:12
m15-21 Alice Kerly BOK W35 71:29  
m12-13 Mattilda Floyd RH   82:07  
m18-21 Grace Hillier BOK W16 112:27  
rtd Kirsty Mon-Williams AIRE W21    

Orange

Results

3km 50m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Alex Evans IND M55 28:50  
2nd Rob Narbett BOK M50 29:15 +0:25
3rd Sam Morgan BGS M14 31:02 +2:12
4th Ira Thompson   M12 32:08 +3:18
5th Phoebe Murray RHOK W14 32:26 +3:36
6th Meredith Moody UBOC W20 32:41 +3:51
7th Emma Narbett IND W20 33:12 +4:22
8th Emma Johnson RHS   33:27 +4:37
9th Alan Kempton BOK M65 44:22 +15:32
10th Jack Bennett IND M18 49:25 +20:35
11th Adam Snow IND M45 51:07 +22:17
12th Helena Fielder BOK W35 51:11 +22:21
13th Jennifer Lee UBOC W20 55:54 +27:04
14th Louise Bedding KSODA W14 66:15 +37:25
15th Janine Doggett   W35 68:21 +39:31
16th Aneira Hughes TUT W4 78:23 +49:33
17th Pamela Halsey BOK W50 89:52 +61:02
m8 Beverley Goddard   W50 95:15  
m17 Claire Tiley IND W40 115:13  

White

Results

1.3km 15m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ollie Boutin   M8 7:18  
n/c Ira Thompson and Zarni Johnson-Moe BOK M14 7:30  
2nd Toby Eayres KPSO M10 8:15 +0:57
3rd Owen Brown KPSO M10 8:19 +1:01
4th Louisa Halsey BOK W10 8:35 +1:17
5th Sonny Walsh Angela Copeland PP   9:02 +1:44
6th Ellla Burton KPSO W10 9:04 +1:46
7th Daisey Bassett KPSO   9:07 +1:49
8th Alex Lowe KPSO M8 9:20 +2:02
9th Lucy Gleare Mycha Steady WASPS   9:37 +2:19
10th Rachel Tiley RHOK W9 9:43 +2:25
11th Seth Lawson NGOC M10 9:59 +2:41
12th Matilda Knox Cartwright RHOK   10:23 +3:05
13th Isabel Gilmore KPS W10 10:33 +3:15
14th Sylvie Ellis - Isabel Gilmore     10:38 +3:20
15th Alex Burton KDSO   11:06 +3:48
16th James Ardus KPS M10 11:15 +3:57
17th Isabel Nyaruwa RHOC   11:36 +4:18
18th Jessica Bowen RHOK W10 12:02 +4:44
19th Ellie Mosey IND W8 12:22 +5:04
20th Tom Narbett KPSO M10 12:50 +5:32
21st Arun Soar RHOC   12:57 +5:39
22nd Aliza Qureshi RHOC   12:59 +5:41
23rd Ben Lowe IND M8 13:06 +5:48
24th Charlie Davies & Louis Moxham WASPS M10 13:08 +5:50
25th Sophie Jarrett IND W10 13:20 +6:02
26th= Ellie & Sasha Stephens AAA W8 13:41 +6:23
26th= Olivia Webb & ORhiannon Williams WASPS W8 13:41 +6:23
28th Agnes Knox Cartwright RHOK W8 13:45 +6:27
29th Anika Soar RHOC   13:57 +6:39
30th Hannah Burbidge IND W10 15:09 +7:51
31st Mia Clark IND W10 16:22 +9:04
32nd Darcey Hall RMOC   16:28 +9:10
33rd Lizzie Tonge RHOC   17:03 +9:45
34th Hazel Cload INVOC W7 17:45 +10:27
35th Rosie Gray & Isabel Thomas WASPS W10 17:49 +10:31
36th Blaise Burrows AAA W8 18:44 +11:26
37th Rose Cox / Laura Cox     19:43 +12:25
38th George Matis     20:05 +12:47
39th Annie Leese BOK W12 21:47 +14:29
40th Leni Hagen IND W10 22:07 +14:49
41st Barthelemy Pige NGOC M7 22:18 +15:00
m12-13 Ruby Jephcote RHOC   20:01  
rtd Barthelemy Pige NGOC      
mS xander Payne IND M7    

Yellow

Results

2.1km 25m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Reuben Lawson NGOC M12 12:28  
2nd Ella May Rush BOK W12 13:26 +0:58
3rd Meredith Moody UBOC   13:48 +1:20
4th Finlay Anderson BOK M12 14:17 +1:49
5th Ewan Thompson WYE   15:48 +3:20
6th Zarid Johnson-Moe   M14 16:15 +3:47
7th Owen Brown & Toby Eayres KPSO M12 17:25 +4:57
n/c Sonny Walsh PORTISHEAD M10 17:48  
8th Isabelle Halsey BOK W12 19:41 +7:13
9th George Gracie CH   20:42 +8:14
10th Lois Tiley HGS W12 23:38 +11:10
11th Fiona Leese BOK W45 24:24 +11:56
12th Tom Dilley     26:03 +13:35
13th Daisy Hayman BOK W12 29:20 +16:52
n/c Hannah Burbidge & Anika RHOK W10 32:18  
14th Lara Hillier RHOK W12 32:30 +20:02
15th Kelvin Lam UBOC M21 36:41 +24:13
16th Erica Claod INVOC W9 37:19 +24:51
17th Freya Btynon RHOC   37:38 +25:10
18th Rhianna Payne HGS   46:36 +34:08
19th Mia Hopes HGS W12 71:00 +58:32
w9 Anne-Katrine Gade UBOC W21 18:28  
m5 Matilda Knox Cartwright RHOK W10 20:41  
m2 Ruby Jephcote RHOK W12 21:42  
m5 Ben Gracie   M9 86:29