Results for Emmersons Green - 30-May-2018 - Provisional

...return to index

Course Results

Blue

Results

6.4km 45m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Adam Potter BOK M21 35:54  
2nd Owain Jones BOK M35 37:26 +1:32
3rd Robert Ashton BAOC M21 40:11 +4:17
4th Jack Millar BOK M21 40:48 +4:54
5th Chloe Potter BOK W20 45:08 +9:14
6th Christopher Green BOK M21 45:24 +9:30
7th Nick Gracie BOK M45 46:36 +10:42
8th Emmit Andrews BOK M45 46:51 +10:57
9th Adam Hampshire BOK M40 47:07 +11:13
10th Jon Urch BOK M40 50:03 +14:09
11th Adam Baker-Hale RAFO M45 50:16 +14:22
12th Nick Biggs BOK M40 50:26 +14:32
13th Paul Gebbett BOK M45 50:38 +14:44
14th Phil Newall KERNO M55 50:51 +14:57
15th Richard Sansbury QO M45 51:47 +15:53
16th Megan Ashton RMOC W21 53:54 +18:00
17th Tereza Maria Rush BOK W35 53:57 +18:03
18th David Roscoe BOK M21 54:15 +18:21
19th Richard Hudson BOK M55 54:47 +18:53
20th Lucy Tonge BOK W18 55:12 +19:18
21st Fergus Sullivan BAOC M40 58:43 +22:49
22nd Jamie Hayward BOK M21 60:43 +24:49
23rd David Faulkner BOK M55 60:48 +24:54
24th John Orton NWO M60 60:56 +25:02
25th David May SLOW M70 61:05 +25:11
26th Nick Dennis BOK M55 63:24 +27:30
27th Adele Newall KERNO W55 63:26 +27:32
28th James Ian Hayward BOK M55 67:14 +31:20
29th Richard Rossington BOK M55 71:27 +35:33
30th Simon St Leger-Harris BOK M60 71:57 +36:03
  Thomas Cochrane NGOC M21 m16  
  Andrew Campbell MOR M50 m9  

Green

Results

4.5km 30m

Pos Name Club Age Class Time Behind
n/c Phil Murray BOK M50 32:17  
1st Tommi Grover BOK M40 36:30  
2nd Chris Atkins BOK M40 38:12 +1:42
3rd Ifor Powell BOK M50 39:45 +3:15
4th Alison Simmons BOK W60 41:06 +4:36
5th Graham Hartley QO M50 41:29 +4:59
6th Jane Baldock BOK W35 42:21 +5:51
7th Rachel Dennis BOK W50 45:06 +8:36
8th David Palmer BOK M70 47:35 +11:05
9th Sofie Andersen BOK W20 47:53 +11:23
10th Philip Warry BOK M65 48:08 +11:38
11th John Simmons BOK M65 48:09 +11:39
12th Martin Evans BOK M55 48:11 +11:41
13th Chris Johnson BOK M65 50:51 +14:21
14th Christopher Moon BOK M65 51:32 +15:02
15th Caroline Potter BOK W55 51:59 +15:29
16th Hayden James BOK M40 53:35 +17:05
17th Richard Worrin   M45 54:11 +17:41
18th Emma Pearce   W21 54:17 +17:47
19th Gwen Tanner BOK W55 55:21 +18:51
20th John Weyman NWO M55 56:30 +20:00
21st Judith Taylor HOC W50 56:42 +20:12
22nd Diana Nicoll BOK W55 57:05 +20:35
23rd Brian Curtis BOK M65 58:05 +21:35
24th John Parfitt BOK M75 58:52 +22:22
25th Carolyn Dent BOK W55 58:56 +22:26
26th Caoroline Lansdown / Trudi Johnson BOK W45 58:57 +22:27
27th Adam / Kate Ostrowski BGS M14 59:37 +23:07
28th Susanne Andersen   W55 63:26 +26:56
29th Debbie Anderson BOK W45 63:32 +27:02
30th Simon Doell   M45 63:50 +27:20
31st Anne Palmer BOK W65 66:06 +29:36
32nd Elizabeth Treherne BOK W50 67:45 +31:15
33rd Thereas Wheatcroft BOK W55 68:15 +31:45
34th Joseph Whttome / Sophie Hot   M30 71:24 +34:54
35th Susan Curtis BOK W65 74:14 +37:44
36th Mike Forrest BOK M60 75:01 +38:31
37th Tate / Spencer Modica QO M14 76:39 +40:09
38th Robin Walker BOK M80 78:56 +42:26
39th Helena Fielder BOK W35 92:03 +55:33
  Louise Tonge BOK W45 w14  

Orange

Results

2.7km 30m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Ella May Rush BOK W12 22:15    
2nd Finlay Anderson BOK M12 24:48 +2:33  
3rd Nick Hooper BOK M60 26:09 +3:54  
4th Amy Lee-Jones IND W14 28:02 +5:47  
5th Isabelle Tonge & Jeremy Tonge BOK W10 29:16 +7:01  
6th Alice Parfitt BOK W21 30:20 +8:05  
7th Anne May SLOW W65 32:04 +9:49  
8th Laurence Gossage BOK M65 35:23 +13:08  
9th Miles / Angela Modica QO M10 35:53 +13:38  
10th Elizabeth Cope BOK W60 37:47 +15:32  
11th Ben Gracie BOK M9 38:35 +16:20  
12th George Gracie BOK M12 60:14 +37:59