Results for Southern Championships & BOK Trot - Forest of Dean - 01 Dec 2019

...return to index

Class Results

M10A

Results

2.325km 80m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Monty Bratcher-Howard WIM M10 23:58  
2nd Jamie Kng GO M10 35:24 +11:26
3rd Krum Yanev SLOW M10 83:18 +59:20

M10B

Results

1.7km 30m

Pos Name Club Age Class Time Behind

M12A

Results

3.35km 60m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Harry Bratcher-Howard WIM M12 24:07  
2nd Ben Perry DEVON M12 25:05 +0:58
3rd Nathan Taylor TVOC M12 30:10 +6:03
4th Luke Mills-Hicks GO M12 31:58 +7:51
5th Seth Lawson NGOC M12 32:01 +7:54
6th Max Straube-Roth OD M10 42:47 +18:40
7th Oliver Lewis QO M12 45:05 +20:58
8th Joseph Morris BOK M12 62:34 +38:27

M12B

Results

2.325km 80m

Pos Name Club Age Class Time Behind

M14A

Results

5.375km 200m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Adam Methven BKO M14 41:05    
2nd William Thomas DEVON M14 47:30 +6:25  
3rd Guy Owen BOK M14 48:44 +7:39  
4th Joel Taylor TVOC M14 50:24 +9:19  
5th William Lake SBOC M14 50:27 +9:22  
6th Robbie Lightfoot SYO M12 51:39 +10:34 0:01
7th Freddie Lake SBOC M14 55:56 +14:51  
8th Sam Todd SYO M14 57:49 +16:44  
9th Thomas Rollins SN M12 59:53 +18:48  
10th Finlay Anderson BOK M14 62:59 +21:54  
11th Reuben Lawson NGOC M14 66:41 +25:36  
12th Theo Steventon-Barnes SUFFOC M14 67:18 +26:13 0:06
n/c David Bliss TVOC M60 151:33    

M14B

Results

3.35km 60m

Pos Name Club Age Class Time Behind

M16A

Results

7.1km 210m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Frank Townley SN M16 47:45    
2nd Alex Fielding HH M16 57:12 +9:27 0:12
3rd Barney Steventon-Barnes SUFFOC M16 59:23 +11:38  
4th Jamie Lightfoot SYO M14 64:32 +16:47  

M16B

Results

5.375km 200m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
  Vincent Townley SN M16 m8-12   0:21

M18E

Results

9.5km 360m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Oliver Tonge BOK M16 57:03    
2nd Jim Bailey BOK M16 60:19 +3:16 0:01
3rd Adam Conway GO M16 63:42 +6:39  
4th Alex Wetherill WAOC M16 65:10 +8:07 0:17
5th Alexander Mitchell HOC M18 73:58 +16:55  
6th Logan McIntyre TVOC M18 83:46 +26:43  
7th Harry Stagg BOK M18 89:47 +32:44 0:22

M18L

Results

7.4km 285m

Pos Name Club Age Class Time Behind

M18S

Results

5.25km 180m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess

M20E

Results

9.5km 360m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Daniel Weaver UBOC M20 66:07   0:01
2nd Ryan Elliot SYO M20 72:04 +5:57  
3rd Harry McMurtrie DEVON M20 73:31 +7:24  
4th Thomas Jarvis RAFO M20 95:12 +29:05 0:02
5th Peter Dobra UBOC M20 105:52 +39:45  

M20L

Results

7.4km 285m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Pranas Germanavicius BOK M20 60:00  
2nd Alastair Flynn OUOC M20 62:59 +2:59

M20S

Results

5.25km 180m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Robert Elston UBOC M20 58:14    
2nd Philip Ridgill BOK M21 72:42 +14:28 0:04

M21E

Results

13.975km 535m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Zac Hudd WCOC M20 90:46    
2nd Duncan Birtwistle OD M21 93:57 +3:11 0:01
3rd Ben Stevens AIRE M21 99:06 +8:20  
4th Ben Maliphant BOK M21 100:01 +9:15  
5th Megan Carter-Davies MWOC W21 102:30 +11:44  
6th Marcus Pinker FVO M45 104:42 +13:56  
7th Duncan Taylor DEVON M21 110:05 +19:19 0:22
8th Nicholas Jarvis SO M21 111:59 +21:13  
9th Richard Collyer GO M45 112:06 +21:20 0:16
10th Tom Dobra BOK M21 114:13 +23:27  
11th Robert Finch SOC M21 115:46 +25:00  
12th Matthew Pickering UBOC M21 116:18 +25:32 0:01
13th Scott Collier KERNO M21 121:47 +31:01  
14th James Rogers LEI M21 125:25 +34:39  
15th Michael Lai MWOC M21 126:00 +35:14  
16th Joe Taunton NOC M21 132:48 +42:02  
17th Matt O'Keefe SWOC M35 136:03 +45:17  
18th Christian Saxtoft BOK M55 181:35 +90:49 0:01
  Brais Pineiro LOK M21 m11-25   0:04
  Matt Whipple SWOC M21 m13-15 m26-29    
  Donatas Tumaitis SLOW M35 w26    

M21L

Results

9.5km 360m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Cameron Davies BOK M21 84:09    
2nd Lawrence Jones NGOC M21 88:23 +4:14 0:18
3rd Alan Blanchflower WSX M21 90:01 +5:52  
4th Adam Poole TVOC M21 96:22 +12:13  
5th Jamie Hayward BOK M21 101:33 +17:24 0:03
6th Hugh Holmes SARUM M21 108:51 +24:42  
7th Alex Smith BOK M21 113:44 +29:35  

M21S

Results

7.4km 285m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st James Wilkinson BKO M21 79:06  
2nd Stuart Hanstock BOK M21 90:51 +11:45
3rd Mykyta Chubynsky OD M40 101:39 +22:33
4th James Thomas COBOC M21 113:27 +34:21
  Thomas Cochrane NGOC M21 m10-16  

M35L

Results

9.5km 360m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Scott Bailey BOK M45 80:52   0:08
2nd John Sammut POTOC M35 83:09 +2:17 0:01
3rd Keith Agmen BOK M35 84:32 +3:40 0:04
4th Owain Jones BOK M35 94:09 +13:17  
5th Edward Stott SLOW M35 96:36 +15:44  
6th Ben Lonsdale RAFO M35 96:59 +16:07  

M35S

Results

6.15km 210m

Pos Name Club Age Class Time Behind

M40L

Results

9.5km 360m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Ben Chesters DEVON M40 63:04    
2nd Jan Travnicek TVOC M40 74:03 +10:59  
3rd Geoffrey Ellis RAFO M40 79:14 +16:10  
4th Paul Taylor TVOC M40 81:08 +18:04 0:03
5th Ben Green TVOC M40 82:38 +19:34  
6th Tom Horton HOC M40 83:05 +20:01  
7th Tommi Grover BOK M40 90:05 +27:01  
8th Andrew Rowe POTOC M40 91:54 +28:50  
9th Marshall Kinnear RAFO M40 95:44 +32:40  

M40S

Results

6.15km 210m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Tim Brett NGOC M40 63:14  
2nd Tom Birthwright NGOC M40 69:17 +6:03
3rd Chris Atkins BOK M40 82:34 +19:20
4th Philip Sorrell QO M40 93:31 +30:17
5th Alexander Soulsby HH M40 96:55 +33:41

M45L

Results

8.325km 325m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Paul Couldridge SLOW M45 65:06    
2nd Peter Ward NGOC M45 65:59 +0:53 0:06
3rd Laurence Townley SN M45 78:49 +13:43 0:02
4th Jolyon Medlock WSX M45 82:09 +17:03  
5th Jeremy Tonge BOK M45 87:37 +22:31  
6th Peter Stagg BOK M45 89:05 +23:59  
7th John Methven BKO M45 90:03 +24:57  
8th Simon Kippin TVOC M45 92:03 +26:57  
9th Peter Shirvington QO M45 95:32 +30:26 0:20
10th Jeff Pakes QO M45 95:50 +30:44 0:12
11th David Jolly RAFO M45 98:46 +33:40  
  Bernhard Hagen BOK M45 m10-18    

M45S

Results

5.5km 180m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Daniel Roth OD M45 67:45  
2nd Ian Thomas DEVON M45 80:21 +12:36
3rd David Dorling DFOK M45 83:58 +16:13
4th Alistair Lovegrove SN M45 84:35 +16:50

M50L

Results

8.325km 325m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Phil Murray BOK M55 65:54    
2nd Jason Howell HOC M50 71:18 +5:24  
3rd Christopher McCartney OD M50 76:18 +10:24  
4th Phil Slingsby SN M50 77:11 +11:17  
5th Matthew Owen BOK M50 80:00 +14:06  
6th Richard Sansbury QO M50 80:36 +14:42 0:05
7th Kevin Fielding HH M50 81:00 +15:06  
8th Ian Jones NGOC M50 81:25 +15:31  
9th Jon Chandler LOK M50 89:16 +23:22  
10th Nikolay Kolev SLOW M50 92:59 +27:05 0:22
11th Rob Woods RAFO M50 96:32 +30:38 0:01
12th Ian Buxton TVOC M50 98:33 +32:39  
13th Stefan Peykov SLOW M50 100:21 +34:27 0:01
14th Doug Wilson NGOC M50 108:32 +42:38  
15th Russell Finch SWOC M50 110:21 +44:27  
16th Stephen Lee-Jones BOK M50 114:26 +48:32  
17th Rob Taylor NGOC M50 116:28 +50:34  
18th Martin Lewis QO M50 140:38 +74:44 0:16
  John Duckworth DVO M50 m8-19    

M50S

Results

5.25km 180m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Chris Perry DEVON M50 47:20    
2nd Andrew Reynolds DEVON M50 51:51 +4:31  
3rd David Pilling BOK M50 62:42 +15:22  
4th Duncan Perry BOK M50 80:08 +32:48 0:15

M55L

Results

7.4km 285m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Clive Hallett BOK M55 52:04  
2nd Nigel Bunn TVOC M55 55:19 +3:15
3rd Michael Billinghurst WCOC M55 59:33 +7:29
4th Nick Nourse NWO M55 64:38 +12:34
5th James Clemence SWOC M55 66:05 +14:01
6th Simon Errington HH M55 67:00 +14:56
7th Chris Hooker SO M55 68:55 +16:51
8th Niall Reynolds SBOC M55 69:36 +17:32
9th Neil Crickmore SO M55 74:10 +22:06
10th Jim Trueman MDOC M55 74:55 +22:51
11th Richard Pay WRE M55 75:41 +23:37
12th Nick Green GO M55 76:14 +24:10
13th Roger Thetford TVOC M55 76:30 +24:26
14th Iain Mennie CLYDE M55 76:48 +24:44
15th Joe Parkinson NGOC M55 80:19 +28:15
16th Richard Davies HOC M55 80:40 +28:36
17th Duncan Innes SWOC M55 81:20 +29:16
18th Colm O'Halloran IND M55 82:47 +30:43
19th Andrew Yeates WCH M55 85:28 +33:24
20th Paul Fox SN M55 89:40 +37:36
21st Derick Mercer BKO M55 90:37 +38:33
22nd Andy Rimes QO M55 90:39 +38:35
23rd Adrian Moir SWOC M55 93:17 +41:13
24th Kelvin Davies BOK M55 93:51 +41:47
25th Nick Dennis BOK M55 93:52 +41:48
26th Chris Poole TVOC M55 99:13 +47:09
27th Richard Hudson BOK M55 99:25 +47:21
28th Ian Chafer HOC M50 100:27 +48:23
29th Peter Martin MV M55 102:22 +50:18
30th Greg Best NGOC M55 103:44 +51:40
31st Rob Hick WSX M55 106:07 +54:03
32nd Phil M'Caw HH M55 109:47 +57:43
  Nicholas Lightfoot SYO M55 m12-16  

M55S

Results

5.25km 180m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Phil Conway GO M55 55:51    
2nd Soren Bremer BMOL M55 56:09 +0:18  
3rd Richard Freeman HH M55 56:37 +0:46  
4th Andy Campbell DEE M55 57:34 +1:43  
5th Richard Rogers WRE M55 60:27 +4:36 0:02
6th Ronan Cleary LOK M55 64:14 +8:23  
7th Kevin Ross OD M55 64:53 +9:02 0:02
8th David Faulkner BOK M55 75:17 +19:26  
9th David Potter BOK M55 76:33 +20:42  
10th Paul Hammond HOC M55 104:26 +48:35 0:02

M60L

Results

7.1km 210m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Colin Dickson BAOC M60 54:29    
2nd Ian Ditchfield MV M60 54:47 +0:18  
3rd John Embrey DEE M60 57:58 +3:29  
4th Kevin Harding HH M60 58:06 +3:37  
5th Andy Creber NGOC M60 58:10 +3:41  
6th Barry Elkington OD M60 60:05 +5:36  
7th Gavin Clegg BOK M60 60:43 +6:14  
8th Andrew Quickfall SROC M60 62:10 +7:41  
9th Vladimir Kuznetsov TVOC M60 62:28 +7:59 0:03
10th Mark Saunders BOK M60 63:03 +8:34 0:07
11th Graham McIntyre INT M60 63:09 +8:40  
12th Charles Daniel BOK M60 64:14 +9:45  
13th Paul Lane BAOC M60 65:00 +10:31  
14th Andrew Stott NGOC M60 65:17 +10:48  
15th Andy Jones SLOW M60 65:18 +10:49  
n/c Andrew Howard WIM M45 65:35    
16th Paul Bradbury SYO M60 65:59 +11:30 0:06
17th Philip Eeles SOC M60 67:07 +12:38 0:03
18th Peter Maliphant BOK M60 68:12 +13:43  
19th Andrew Evans DFOK M60 69:11 +14:42 0:02
20th Michael James BAOC M60 69:46 +15:17  
21st Mike Frizzell BADO M60 72:29 +18:00 0:03
22nd Steve Robertson QO M65 73:10 +18:41 0:10
23rd Andy Emmerson OD M60 74:09 +19:40  
24th Andy Hemsted HOC M70 74:21 +19:52  
25th Ian Byrne SMOC M60 76:45 +22:16 0:02
26th Sandy Burgon BOK M60 78:01 +23:32 0:07
27th Steve Jones SBOC M60 80:37 +26:08 0:02
28th Colin Swallow SN M60 81:18 +26:49 0:01
29th David Mitchell SBOC M60 82:44 +28:15  
30th Alan Pucill NGOC M60 83:36 +29:07  
31st Gary Mills TVOC M60 84:12 +29:43 0:14
32nd Steve Chiverton HOC M65 85:37 +31:08 0:02
33rd Kevin Bush SWOC M60 87:49 +33:20 0:14
34th David Hanstock BOK M60 92:52 +38:23 0:03
35th Ian Phillips NGOC M60 96:18 +41:49 0:17
  Rob Parkinson DEVON M60 m3-15    

M60S

Results

4.925km 160m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st John Broadhead WRE M60 57:41  
2nd Peter Ribbans SWOC M60 66:42 +9:01
3rd Andrew Graham SARUM M60 69:30 +11:49
4th Peter Wilson BKO M60 72:39 +14:58
5th Philip Kirk OD M60 93:40 +35:59
6th Neil Adams WCH M60 106:16 +48:35

M65L

Results

5.5km 180m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Neville Baker TVOC M65 49:08  
2nd Alun Jones TVOC M65 50:42 +1:34
3rd John Orton NWO M65 51:35 +2:27
4th Alan Leakey SLOW M65 53:30 +4:22
5th Axel Blomquist BAOC M65 54:46 +5:38
6th Mikhail Gryaznevich TVOC M65 58:50 +9:42
7th Don McKerrow SLOW M65 59:48 +10:40
8th Andy Robinson LOC M65 60:39 +11:31
9th Robin Smith SO M65 64:46 +15:38
10th Stefan Stasiuk BKO M65 64:57 +15:49
11th Paul Basher HOC M65 66:29 +17:21
12th Chris Johnson BOK M65 69:42 +20:34
13th John Chesters DEVON M65 75:52 +26:44
14th Dave Smith WCH M65 76:23 +27:15
15th Paul Taunton NGOC M65 80:24 +31:16
16th Chris Virgo DEVON M65 80:37 +31:29
17th John Mills SWOC M65 80:43 +31:35
18th Stuart Swalwell DVO M65 81:14 +32:06
19th Phil Warry BOK M65 90:28 +41:20
20th Allan Darwell BOK M65 93:10 +44:02
21st David Rosen SROC M65 94:48 +45:40
22nd Simon St Leger-Harris BOK M65 95:28 +46:20
23rd Mike Elliot MV M65 99:47 +50:39
  Mike Turner SO M65 m9  

M65S

Results

4.375km 160m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Ian Tait SARUM M65 68:27   0:13
2nd Eddie Speak MDOC M65 70:44 +2:17 0:05
3rd Ashley Ford HOC M65 78:34 +10:07 0:11
4th John Middler OD M65 84:52 +16:25 0:20
  Philip Fawkner-Corbett BOK M65 m6-7   0:02

M70L

Results

5.25km 180m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Martin Wilson BKO M70 47:25    
2nd Martin Ricketts TVOC M70 53:54 +6:29  
3rd David May SLOW M70 53:59 +6:34 0:01
4th Mike Wimpenny DEVON M70 54:21 +6:56  
5th Brian Hughes HOC M70 54:44 +7:19  
6th Keith Willdig OD M70 56:32 +9:07  
7th David Palmer BOK M70 56:43 +9:18  
8th Pat MacLeod NGOC M70 57:51 +10:26  
9th John Harrison BADO M70 58:59 +11:34 0:06
10th John Van Rooyen SAX M70 59:33 +12:08 0:04
11th Christopher Branford WIM M70 62:51 +15:26  
12th Eifion Thomas DEE M70 65:10 +17:45  
13th Tony Hext QO M70 66:05 +18:40  
14th Jim Prowting TVOC M70 69:19 +21:54  
15th Richard Rae BKO M70 72:47 +25:22 0:09
16th Tom Mills NGOC M70 77:46 +30:21 0:03
17th Trevor Roberts MDOC M70 79:11 +31:46 0:02
18th David Battison SARUM M70 82:43 +35:18 0:54
19th Eric Brown HOC M70 83:26 +36:01 0:03
20th Dave Andrews NGOC M70 88:10 +40:45 0:09
  Barry Houghton HOC M70 w8    

M70S

Results

3.5km 90m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Mark Dyer BOK M70 46:46  
2nd Roger Hargreaves KERNO M70 53:59 +7:13
3rd Tim Pribul CHIG M70 56:29 +9:43
4th Dave Urch BOK M70 58:42 +11:56
5th Richard Raynsford BOK M70 85:27 +38:41

M75L

Results

4.925km 160m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Peter Carey OD M75 63:20  
2nd Ian Peirce SARUM M75 64:26 +1:06
3rd John Parfitt BOK M75 73:17 +9:57
4th Ted McDonald BOK M75 74:11 +10:51
5th Andy MacGregor BADO M75 75:14 +11:54
6th John Pearce DEVON M75 79:21 +16:01
7th Graham Tough SWOC M75 84:38 +21:18
8th Roger Craddock QO M75 92:02 +28:42
9th John Trayler QO M75 92:49 +29:29

M75S

Results

2.9km 75m

Pos Name Club Age Class Time Behind
n/c Tim Sands BOK M70 35:11  
1st Neil Connelly BOK M75 38:11  
2nd Dudley Budden BOK M75 40:29 +2:18
3rd Peter Hambleton SARUM M75 45:40 +7:29

M80

Results

3.5km 90m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Roger Maher SO M80 47:04  
2nd Trevor Simpson OD M80 55:28 +8:24
3rd John Farren TVOC M80 64:02 +16:58
4th John Thompson TVOC M80 66:35 +19:31
5th Robert Teed NGOC M80 67:34 +20:30
6th Tony Noott BOK M80 75:42 +28:38
7th Arthur Boyt DEVON M80 82:12 +35:08
8th John Warren WIM M80 91:37 +44:33

M85

Results

2.9km 75m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Donald Moir LEI M85 56:09  
2nd Michael Gammon SO M85 70:35 +14:26
3rd Roger Baker TVOC M85 72:56 +16:47

M90

Results

2.9km 75m

Pos Name Club Age Class Time Behind

W10A

Results

2.325km 80m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Isabel Hawks HH W10 21:04  
2nd Eskarina Medlock WSX W10 22:24 +1:20
3rd Isabelle Tonge BOK W10 23:33 +2:29
4th Charlotte Lovegrove SN W10 27:17 +6:13
5th Cerys Mitchell HH W10 27:42 +6:38
6th Anna Maria Yaneva SLOW W10 41:48 +20:44
  Emily Leathwood BOK W10 m5  

W10B

Results

1.7km 30m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Sophie Constantin BOK W10 17:28  
2nd Niamh Mitchell HH W10 18:45 +1:17
3rd Sophie Leathwood BOK W10 21:20 +3:52
4th Matilda MacDougall BOK W10 23:10 +5:42

W12A

Results

3.35km 60m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Grace French WIM W12 26:26  
2nd Maddie Woodcock BKO W12 40:00 +13:34
3rd Natalie Wing BKO W12 44:03 +17:37
4th Annabelle Lewis QO W12 53:32 +27:06
5th Alice Soulsby HH W12 61:09 +34:43
6th Leni Hagen BOK W12 67:03 +40:37
  Lucy Townley SN W12 m7 m9  

W12B

Results

2.325km 80m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Megan Wareing BOK W12 29:40  

W14A

Results

3.725km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Ellie Mills-hicks GO W14 34:50    
2nd Amelia Wing BKO W14 36:02 +1:12  
3rd Lyra Medlock WSX W12 36:09 +1:19  
4th Tina Mills-Hicks GO W14 40:35 +5:45  
5th Anna Todd SYO W12 40:40 +5:50  
6th Rose Taylor NGOC W14 41:31 +6:41  
7th Jessica Ward NGOC W14 42:37 +7:47  
8th Emily Elms BOK W14 48:34 +13:44  
9th Ciara Keen SYO W14 53:14 +18:24  
10th Amy Lee-Jones BOK W14 53:52 +19:02  
11th Ella May Rush BOK W14 57:25 +22:35  
12th Maggie Soulsby HH W14 57:43 +22:53  
13th Rebecca Lovegrove SN W14 61:11 +26:21 0:06

W14B

Results

3.35km 60m

Pos Name Club Age Class Time Behind

W16A

Results

5.25km 180m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Rebecca Ward NGOC W16 49:08    
2nd Elizabeth Horsler WIM W16 50:57 +1:49  
3rd Phoebe King GO W16 59:43 +10:35 0:06
4th Laura Barrett SN W14 61:36 +12:28  
5th Sarah Darley GO W14 63:30 +14:22  
6th Ruby Owen BOK W16 63:50 +14:42  
7th Edith Stagg BOK W16 99:00 +49:52  
  Holly Stodgell WCH W16 m10-12    

W16B

Results

3.725km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess

W18E

Results

6.15km 210m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Rachel Duckworth DVO W16 51:03  
2nd Chloë Cracknell SUFFOC W18 64:04 +13:01
3rd Hannah Freeman HH W16 73:50 +22:47

W18L

Results

5.25km 180m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess

W18S

Results

3.5km 90m

Pos Name Club Age Class Time Behind

W20E

Results

6.15km 210m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Bethany Kippin TVOC W20 58:53  
2nd Lucy Tonge BOK W20 59:08 +0:15
3rd Ellen Williams OUOC W20 82:48 +23:55

W20L

Results

5.25km 180m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Freya Billinghurst NGOC W20 65:51    

W20S

Results

3.5km 90m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Merryn Matthews UBOC W20 82:11  
  Ella Sharrock OUOC W20 m4-9  

W21E

Results

9.5km 360m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Laura Robertson ESOC W21 71:14    
2nd Sarah Rollins SN W40 74:21 +3:07  
3rd Anne Edwards TVOC W21 77:25 +6:11 0:07
4th Tamsin Moran SOC W21 77:26 +6:12  

W21L

Results

7.4km 285m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Michelle Spillar WIM W40 73:01  
2nd Clare Howes BOK W21 79:02 +6:01
3rd Nadine Wright OD W21 80:49 +7:48
4th Sue Carter SLOW W50 87:18 +14:17
5th Megan Ashton RNRMOC W21 93:08 +20:07
6th Laura Bosomworth BOK W21 106:41 +33:40
7th Meredith Moody UBOC W21 109:01 +36:00

W21S

Results

5.25km 180m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess

W35L

Results

6.15km 210m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Caroline Craig NGOC W35 51:07  
2nd Jane Baldock BOK W35 72:10 +21:03
3rd Sara Currie BOK W35 108:34 +57:27

W35S

Results

4.925km 160m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Sarah Pascall QO W35 95:42  

W40L

Results

6.15km 210m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Anne Straube OD W40 59:36  
2nd Sian Mitchell HH W40 62:31 +2:55
3rd Christine Farr SWOC W40 70:47 +11:11
4th Catherine Slade SAX W40 106:17 +46:41

W40S

Results

4.375km 160m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Katie Swalwell DVO W40 65:02   0:04

W45L

Results

5.5km 180m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Rachel Leathwood BOK W45 53:59  
2nd Sheralee Bailey DFOK W45 54:16 +0:17
3rd Jane Stagg BOK W45 66:37 +12:38
4th Vesela Chokoeva SLOW W45 67:33 +13:34
5th Carol Lovegrove SN W45 69:43 +15:44
6th Vanessa Lawson NGOC W45 76:05 +22:06
7th Alice Owen BOK W45 85:58 +31:59
8th Rebecca Medlock WSX W45 87:40 +33:41
9th Kate Hawks HH W45 90:29 +36:30
10th Michelle Ward NGOC W45 93:40 +39:41

W45S

Results

4.375km 160m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Cath Williams WCH W45 53:47   0:05
2nd Angela Darley GO W45 57:04 +3:17  
3rd Amy Curtis BOK W45 64:45 +10:58 0:30
4th Debbie Anderson BOK W45 77:37 +23:50 0:02
5th Morlich Barnett POTOC W45 88:30 +34:43 0:12
6th Jane Holcombe BOK W45 90:48 +37:01 0:19

W50L

Results

5.5km 180m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Lesley Ross OD W50 54:30  
2nd Melanie Slade SN W50 63:20 +8:50
3rd Sara Campbell DEE W50 63:32 +9:02
4th= Dorte Torpe Hansen SLOW W50 67:53 +13:23
4th= Ali Kempson TVOC W50 67:53 +13:23
6th Karen Crawford BOK W50 70:29 +15:59
7th Tamsin Horsler WIM W50 71:00 +16:30
8th Ann-Marie Duckworth DVO W50 71:57 +17:27
9th Karen French WIM W50 72:54 +18:24
10th Rachel Dennis BOK W50 74:03 +19:33
11th Kerstin Mitchell HOC W50 75:18 +20:48
12th Robyn Stanyon SYO W50 75:55 +21:25
13th Sharon Finch SWOC W50 89:09 +34:39
14th Judith Taylor NGOC W50 92:14 +37:44
15th Dawn Figg HH W50 106:51 +52:21
16th Elizabeth Treherne BOK W50 107:49 +53:19
17th Karen Lewis QO W50 147:57 +93:27
  Louise Tonge BOK W50 m6-8  

W50S

Results

4.375km 160m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Alison Reynolds DEVON W50 54:36   0:06
2nd Alison Yeates WCH W50 70:06 +15:30 0:06
3rd Hilary Nicholls NGOC W50 73:14 +18:38 0:40
4th Joanne Leigh OD W50 86:56 +32:20  
  Lesley King GO W50 m6-7 m9-12    

W55L

Results

5.25km 180m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Alison Harding HH W55 50:25    
2nd Alice Bedwell BOK W55 52:39 +2:14  
3rd Helen Errington HH W55 56:40 +6:15 0:17
4th Lucy Paton SN W55 58:49 +8:24 0:03
5th Karen Quickfall SROC W55 59:23 +8:58  
6th Heather Wood GEN W55 59:51 +9:26  
7th Jane Lambert SO W55 66:01 +15:36  
8th Karen Jones SLOW W55 66:24 +15:59 0:06
9th Kay Billinghurst NGOC W55 66:37 +16:12  
10th Jill Emmerson OD W55 67:53 +17:28  
11th Susan Crickmore SO W55 75:03 +24:38 0:07
12th Marie-Anne Fischer TVOC W55 78:11 +27:46  
13th Katherine Pike WIM W55 81:06 +30:41 0:20
14th Anne Tynegate BADO W55 83:59 +33:34 0:10
15th Keiko Conway GO W55 86:21 +35:56 0:03
16th Kim Liggett NGOC W55 90:02 +39:37 0:03
17th Caroline Potter BOK W55 92:01 +41:36 0:09
18th Gwen Tanner BOK W55 93:22 +42:57 0:07
19th Carolyn Dent BOK W55 98:31 +48:06 0:19

W55S

Results

3.5km 90m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Julie Cleary LOK W55 48:55  
2nd Sarah Cray RSOC W55 52:34 +3:39
3rd Diana Nicoll BOK W55 60:52 +11:57
4th Fiona Clough BKO W55 71:31 +22:36
5th Judith Wetherill WAOC W55 72:25 +23:30
6th Susanne Andersen BOK W55 72:37 +23:42
7th Melanie Elkington OD W55 78:14 +29:19
8th Helena Fielder BOK W35 101:49 +52:54

W60L

Results

4.925km 160m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Jackie Hallett BOK W60 49:27  
2nd Alison Simmons BOK W60 53:40 +4:13
3rd Diane Leakey SLOW W60 57:29 +8:02
4th Karen Clark EBOR W60 62:18 +12:51
5th Elisabeth Dickson BAOC W60 63:43 +14:16
6th Marion Payne-Bird GO W60 64:01 +14:34
7th Janet Cronk WAOC W60 65:12 +15:45
8th Christine Robinson LOC W60 71:25 +21:58
9th Mary Adams WCH W60 80:08 +30:41
10th Lesley Innes BKO W60 83:46 +34:19
11th Gill Sharp SN W60 87:16 +37:49
12th Marcia Bradbury SYO W60 92:37 +43:10
13th Jane Stew OD W60 94:40 +45:13
14th Marie Roberts MDOC W60 102:57 +53:30
15th Rosie Wych QO W60 105:20 +55:53
16th Jane Bush SWOC W60 105:50 +56:23
17th Fiona Hanstock BOK W60 107:37 +58:10
  Toria Wimpenny DEVON W60 m4-6  

W60S

Results

3.5km 90m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Kath Speak MDOC W60 52:22  

W65L

Results

4.375km 160m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Jane Archer SN W65 55:24    
2nd Margaret Willdig OD W65 61:51 +6:27 0:01
3rd Lesley Brown HOC W65 63:20 +7:56  
4th Diana McClure SBOC W65 66:59 +11:35 0:15
5th Di Turner SO W65 71:59 +16:35 0:25
6th Carol Sands BOK W65 72:04 +16:40 0:06
7th Rosalind Taunton NGOC W65 76:31 +21:07 0:19
8th Jean Payne DEE W65 89:45 +34:21 0:13

W65S

Results

2.9km 75m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ruth Chesters DEVON W65 57:39  
2nd Sally Collins BKO W65 60:46 +3:07
3rd Sally Pribul CHIG W65 63:51 +6:12
4th Anne-Marie Hillier BKO W65 66:12 +8:33

W70L

Results

4.375km 160m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Sheila Carey OD W70 53:55    
2nd Miriam Rosen SROC W70 65:49 +11:54  
3rd Katy Dyer BOK W70 71:18 +17:23 0:50
4th Anne May SWOC W70 71:26 +17:31 0:05
5th Sue Hallett OD W70 85:23 +31:28 0:42
6th Carol Pearce DEVON W70 88:28 +34:33  
7th Karin Kirk OD W70 105:51 +51:56 0:22

W70S

Results

2.9km 75m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Christine King BOK W70 46:23  
2nd Elsie Hargreaves KERNO W70 51:17 +4:54
3rd Zara Rogers LEI W21 73:48 +27:25

W75

Results

3.5km 90m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ruth Rhodes SO W75 64:24  
2nd Clare Fletcher BOK W75 69:10 +4:46
3rd Joan Hambleton SARUM W75 73:10 +8:46
4th Judy Douglas POTOC W75 80:16 +15:52
5th Freda Peirce SARUM W75 103:33 +39:09
  Penny Hemsted HOC W75 m5  

W80

Results

2.9km 75m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Jenny Thompson TVOC W80 48:32  
2nd Alison Sloman HOC W80 57:35 +9:03
3rd Hilary Simpson OD W80 70:03 +21:31

W85

Results

1.75km 40m

Pos Name Club Age Class Time Behind

W90

Results

1.75km 40m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Matthew Pembery BOK M20 13:11  

Orange

Results

3.35km 60m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Alina Rotaru BOK W35 29:42  
2nd Alasdair Forsyth BOK M50 31:01 +1:19
3rd Rob Davis IND M45 31:19 +1:37
4th Dougal Anderson BOK M45 32:35 +2:53
5th Marion Stutzriemer BOK W40 41:19 +11:37
6th Rachel Potter BOK W18 41:53 +12:11
7th Nick Hooper BOK M65 44:01 +14:19
8th Nicky Wareing BOK W40 45:04 +15:22
9th Rebecca Price RAFO W21 46:11 +16:29
10th Forbes MacDougall BOK M55 46:49 +17:07
11th Alison Cracknell SUFFOC W50 51:37 +21:55
12th Alan Kempton BOK M70 53:04 +23:22
13th Peter Errington HH M20 56:00 +26:18
14th Isabella Lewis QO W21 56:05 +26:23
15th Polly Atherton BOK W45 60:32 +30:50
16th Hannah Steventon-Barnes SUFFOC M45 66:15 +36:33
n/c Megan Wareing n/c BOK W12 66:49  
17th Elizabeth Cope BOK W60 79:11 +49:29
  Gillian Lee-Jones BOK W50 m8-9  

Yellow

Results

2.325km 80m

Pos Name Club Age Class Time Behind

White

Results

1.7km 30m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Tom Dilley IND M10 19:09  
n/c James Overy IND M10 27:20  
2nd Isla Overy BOK W10 43:07 +23:58

Army blue men

Results

6.15km 210m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Capt C Barnettson AMS A M21 50:01  
2nd Lt Col A Lewis AMS A M50 57:16 +7:15
3rd SSgt M Beverley RAPTC M45 57:23 +7:22
4th Maj E Willcox INF M21 58:18 +8:17
5th Capt A Noel RE M50 58:50 +8:49
6th Capt S Turner AMS A M21 59:45 +9:44
7th Colin Metcalfe REME V M60 61:30 +11:29
8th Lt Col J Kay AMS A M55 62:39 +12:38
9th Sgt C Halton AAC M35 63:06 +13:05
10th Maj Evans R SIGS M40 63:41 +13:40
11th Capt A Harris RAPTC M45 63:50 +13:49
12th Mark Parrot REME V M55 64:04 +14:03
13th= Capt Riley RA M40 64:32 +14:31
13th= Capt S Ebbrell RLC M45 64:32 +14:31
15th Lt Col S Collinson RAPTC M50 65:57 +15:56
16th Lt Col B Shaw AAC M50 66:05 +16:04
17th LCpl Suman Gurung R SIGSB M21 66:57 +16:56
18th Maj R Tearl RE M35 67:01 +17:00
19th WO2 D Lucas RAC M40 68:44 +18:43
20th Sgt Gordon R SIGS M40 69:19 +19:18
21st Simon Lamen REME V M50 70:00 +19:59
22nd Capt N Gilbert AMS A M21 71:08 +21:07
23rd Cpl Julien R SIGS M21 71:35 +21:34
24th Lt Col K Fitchett RA M55 71:40 +21:39
25th Lt Col A Hoff RLC M50 72:21 +22:20
26th Rob Shenton REME V M45 72:22 +22:21
27th SSgt G Scott AMS B M35 76:08 +26:07
28th Cpl B McNulty INF M21 77:28 +27:27
29th LCpl B Hammond AAC M21 77:51 +27:50
30th LCpl A Dabbs RE B M21 78:03 +28:02
31st Capt J Fitt AGC M40 78:14 +28:13
32nd WO2 S Southwick RLC M35 78:53 +28:52
33rd SSgt Allen RA M35 78:55 +28:54
34th Cpl N Gurung AGC M35 80:24 +30:23
35th WO1 N Wells RE M35 80:59 +30:58
36th Lt Col E Heritage R SIGS M50 82:55 +32:54
37th Phil Hall SARUM M65 83:16 +33:15
38th SSgt D Magar AGC M40 84:33 +34:32
39th Maj Rider RA M40 85:15 +35:14
40th Maj M Davis RA M45 85:57 +35:56
41st Maj M Ward RE M45 85:59 +35:58
42nd Capt B Green AGC M45 87:52 +37:51
43rd WO2 Crush RA M40 89:33 +39:32
44th Cpl S Burrow RAC M21 90:01 +40:00
45th SSgt N Gurung AGC M21 92:12 +42:11
46th WO1 M Jackson AMS B M40 92:52 +42:51
47th WO2 R Fisher AMS B M45 93:47 +43:46
48th LCpl A Starthdee AAC M21 94:49 +44:48
49th Rfn J Bell INF M21 98:36 +48:35
50th Sgt T Steele RAPTC M21 103:06 +53:05
51st Maj A Johnson INF M55 108:28 +58:27
52nd LCpl J Diamond RE B M21 109:19 +59:18
53rd Cpl B Yorke RAC M21 110:00 +59:59
54th LCpl J Whittaker RAC M21 118:11 +68:10
55th Cpl N Cowley RE B M21 121:24 +71:23
56th Lt Flaherty R SIGSB W21 123:10 +73:09
57th SSgt Harris RA M35 148:47 +98:46
58th Sgt S Foot RE B M40 150:16 +100:15
  SSgt Jabegu R SIGS M35 m6  
  Capt Dixon R SIGSB M21 w12  
  Capt J Begley RLC M35 m8-11  
  LCpl J Pennington RAC M21 m5-12  

Army blue women

Results

5.5km 180m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Maj Deakin RA W40 61:50  
2nd Maj W Allen AGC W50 63:36 +1:46
3rd Col L Giles RLC W50 63:58 +2:08
4th Maj Larson R SIGS W40 64:11 +2:21
5th Maj L Jones AGC W35 64:43 +2:53
6th Capt J Tovey REME W21 64:46 +2:56
7th Maj K Baker AGC W45 66:38 +4:48
8th WO2 D Mitson AGC W40 67:43 +5:53
9th Capt G Frochlich AMS W21 71:12 +9:22
10th LCpl T Short AMS W21 74:33 +12:43
11th Maj Calland R SIGS W40 76:20 +14:30
12th Capt S Talbot AMS W35 77:27 +15:37
13th Maj C Sapwell RLC W45 77:29 +15:39
14th Lt Col S Braine RLC W45 79:14 +17:24
15th Ali Lea BAOC W40 81:18 +19:28
16th Maj King RA W40 86:00 +24:10
17th Sgt Costello R SIGS W35 86:29 +24:39
18th Cpl Z Perryman AGC W21 90:16 +28:26
19th SSgt McCreadie R SIGS W35 92:06 +30:16
20th Maj A Ramage RA W21 93:55 +32:05
21st Maj R Gilbert RLC W35 98:25 +36:35
22nd SSgt V Bruce AMS W21 102:06 +40:16
23rd Capt C Leggatt RE W35 103:19 +41:29
24th Spr R Bradley RE W21 104:48 +42:58
25th SSgt K McDermott AGC W35 105:00 +43:10
26th Spr V Bultitude RE W21 124:35 +62:45
27th Col A Hassell AGC W50 124:52 +63:02

Army Brown

Results

8.325km 325m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Maj R Ashton REME M35 57:47    
2nd Lt Col R Mawer AAC M45 59:27 +1:40  
3rd Maj E Dickins RE M40 62:12 +4:25 0:01
4th SSgt C Routledge AGC M50 63:30 +5:43  
5th Capt R Gardner RAC M21 63:41 +5:54  
6th SSgt T Dickenson REME M35 63:56 +6:09  
7th Capt Finlay RA M45 64:13 +6:26  
8th Maj R Barrett RLC M45 65:16 +7:29  
9th Lt Col J Owens RE M50 67:48 +10:01  
10th Patrick Jones SBOC M21 69:03 +11:16  
11th Sgt D Cope RA M35 71:40 +13:53 0:09
12th Sgt Bir R SIGS M35 77:59 +20:12  
13th Sgt S Parnell RLC M35 78:24 +20:37  
14th SSgt Ijam R SIGS M35 78:42 +20:55  
15th Lt H Sradling RLC M21 78:51 +21:04  
16th Capt Watson RA M40 80:44 +22:57  
17th Lt Col C Huthwaite RA M50 81:23 +23:36  
18th Capt K Swinbourne RLC M45 81:59 +24:12  
19th WO1 G Radcliffe AAC M45 82:27 +24:40  
20th Cpl Giri R SIGS M21 82:40 +24:53  
21st Maj Rose R SIGS M21 84:23 +26:36 0:06
22nd Capt T Furlong RLC M21 84:27 +26:40  
23rd Maj T Gilbert RE M35 85:13 +27:26 0:01
24th Lt Col Mawdsely RA M50 87:02 +29:15  
25th WO2 J Edwards RE M50 87:14 +29:27 0:06
26th Maj D Murphey RE M45 87:26 +29:39  
27th Lt Col J Rhodes RLC M45 88:25 +30:38  
28th Maj A Snell AGC M45 88:39 +30:52 0:04
29th Col E Heal REME M50 89:04 +31:17 0:03
30th Sgt G Coath AGC M21 93:19 +35:32  
31st SSgt Riches R SIGS M50 93:20 +35:33  
32nd Capt Mallison R SIGS M35 96:46 +38:59 0:15
33rd Lt Col E Walsh RE M50 99:38 +41:51 0:17
34th Lt Col G Ehlen AGC M50 99:58 +42:11 0:11
35th Sgt S Gibbs AAC M21 101:24 +43:37  
36th WO2 Byrne RA M40 102:11 +44:24  
37th WO1 J Leddy AGC M50 113:44 +55:57  
38th Cfn J Harrington REME M21 117:23 +59:36 0:09
39th Sgt L Wilkinson AAC M21 120:09 +62:22  
40th Cpl M Gregson REME M21 122:21 +64:34  
41st SSgt D Gurung AGC M35 122:47 +65:00  
42nd Sgt D Hitchen REME M35 125:06 +67:19 0:04
43rd ATpr R Smith AAC M21 154:16 +96:29  

Army long orange

Results

4.975km 150m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st LBdr Lawson RA M21 44:32  
2nd LCpl A Rana R SIGS M21 48:56 +4:24
3rd Gnr Thompson RA M21 52:11 +7:39
4th LCpl R Buduja R SIGS M21 52:15 +7:43
5th Sig Averill ARMY   53:29 +8:57
6th Gnr Hiscock RA M21 60:33 +16:01
7th Gnr Haigh RA M21 77:45 +33:13
8th Cpl M Hunter AMS M21 82:09 +37:37
9th Pte T Lightfoot AGC M21 94:03 +49:31
10th LCpl S Rai R SIGS M21 94:46 +50:14
11th Sig S Limbu R SIGS M21 99:01 +54:29
12th Tpr C Harris-Jones RAC M21 145:59 +101:27
13th Pte A Johnson AGC W21 146:50 +102:18
14th Ashish Ghale R SIGS   164:53 +120:21
  Gnr Fenly-Townsend RA M21 w10