Results for Wavering Down (SWOA Galoppen, ASO) Regional Event - 12-May-2019

...return to index

Course Results

Brown

Results

7.9km 360m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Flurry Grierson DEVON M18 54:52  
2nd Clive Hallett BOK M55 64:13 +9:21
3rd Owain Jones BOK M35 64:36 +9:44
4th Jim Bailey BOK M16 65:38 +10:46
5th Ben Chesters DEVON M40 66:43 +11:51
6th Peter Ward NGOC M45 67:33 +12:41
7th Robert Ashton BAOC M35 70:25 +15:33
8th Tom Perry DEVON M16 75:56 +21:04
9th Nick Gracie BOK M45 76:24 +21:32
10th Scott Bailey BOK M45 77:02 +22:10
11th James Clemence SWOC M55 77:33 +22:41
12th Matthew Pembery BOK M20 77:41 +22:49
13th Chloe Potter BOK W21 79:28 +24:36
14th Jeremy Tonge BOK M45 84:48 +29:56
15th Tommi Grover BOK M40 85:07 +30:15
16th Oli Warlow ESOC M35 85:22 +30:30
17th Chris Moncaster KERNO M65 88:23 +33:31
18th Jolyon Medlock WSX M45 88:26 +33:34
19th Peter Dobra UBOC M20 89:55 +35:03
20th Paul Gebbett BOK M50 90:15 +35:23
21st Jeff Pakes QO M45 90:35 +35:43
22nd Charles Daniel BOK M60 92:15 +37:23
23rd Mark Stodgell WCH M45 92:41 +37:49
24th Phil Newall KERNO M55 94:28 +39:36
25th Anders Johansson NGOC M45 95:31 +40:39
26th Scott Johnson NGOC M40 95:40 +40:48
27th Spencer Modica DEVON M50 95:47 +40:55
28th James Ian Hayward BOK M55 104:28 +49:36
29th Peter Shirvington QO M45 108:41 +53:49
30th Darrell Read BOK M35 110:07 +55:15
31st Rob Taylor NGOC M50 119:01 +64:09
32nd Meredith Moody UBOC W21 123:24 +68:32
  Adam Potter BOK M21 w19  
  Alex Kittler   M21 m1-2 m4-22  
  Elliot Malkin IND M21 rtd  

Blue

Results

5.575km 265m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Duncan Taylor DEVON M21 51:44  
2nd Nick Nourse NWO M55 55:44 +4:00
3rd Matt Leathwood BOK M45 62:53 +11:09
4th John Simmons BOK M65 63:47 +12:03
5th Richard Hudson BOK M55 64:32 +12:48
6th Chris Perry DEVON M50 65:06 +13:22
7th Alison Simmons BOK W60 65:22 +13:38
8th Michael James BAOC M60 67:32 +15:48
9th Jackie Hallett BOK W60 69:06 +17:22
10th Elizabeth Horsler WIM W16 71:39 +19:55
11th Steve Robertson QO M65 72:33 +20:49
12th Ruby Owen BOK W16 74:06 +22:22
13th David Harper DEVON M65 74:25 +22:41
14th Peter Foster BOK M60 75:21 +23:37
15th Karen French WIM W50 76:42 +24:58
16th David Pilling BOK M50 77:39 +25:55
17th Jo Foster BOK W60 78:15 +26:31
18th Tereza Maria Rush BOK W40 78:59 +27:15
19th Bernhard Hagen BOK M45 80:43 +28:59
20th Chris Johnson BOK M65 82:26 +30:42
21st Adrian Taylor DEVON M60 84:45 +33:01
22nd Megan Ashton RNRMOC W21 84:57 +33:13
23rd Graeme Little RNRMOC M50 86:20 +34:36
24th Andy Creber NGOC M60 91:31 +39:47
25th Adele Newall KERNO W55 94:01 +42:17
26th Martin Lewis QO M50 98:09 +46:25
27th David Faulkner BOK M55 99:06 +47:22
28th David Potter BOK M55 107:33 +55:49
29th Gwen Tanner BOK W55 108:38 +56:54
30th Doug Wilson NGOC M50 112:59 +61:15
31st Nigel Clemens SLOW M55 113:23 +61:39
32nd Simon St Leger-Harris BOK M65 117:43 +65:59
33rd Stephen Lee-Jones BOK M50 122:20 +70:36
34th Matthew Knipe QO M55 126:13 +74:29
35th Richard Rossington BOK M55 147:52 +96:08
  Jane Baldock BOK W35 m4-16  
  Brian Hughes HOC M70 w13  
  David Palmer BOK M70 m16  
  Chris Atkins BOK M40 m13  
  Rachel Leathwood BOK W45 m13  
  David Roscoe BOK M21 w13  
  David Mullins SARUM M70 m12-15  
  Tim Sands BOK M70 rtd  
  Elizabeth Treherne BOK W50 rtd  
  Phil Warry BOK M65 rtd  

Green

Results

3.625km 165m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st William Thomas DEVON M14 36:27  
2nd Rebecca Ward NGOC W16 43:31 +7:04
3rd Alina Rotaru BOK W35 43:33 +7:06
4th Andrew Hay   M40 49:08 +12:41
5th Chris Virgo DEVON M65 50:33 +14:06
6th Rose Taylor NGOC W14 50:34 +14:07
7th Duncan Perry BOK M50 50:52 +14:25
8th Louise Tonge BOK W50 51:03 +14:36
9th Graham Hartley QO M55 51:21 +14:54
10th Matthew Carter QO M40 51:22 +14:55
11th Ian Thomas DEVON M45 52:19 +15:52
12th Kevin Howe BOK M50 52:37 +16:10
13th Robin Halsey BOK M50 53:23 +16:56
14th Sue Hands WIM W70 55:30 +19:03
15th John Chesters DEVON M65 55:45 +19:18
16th Jonathan Hurford BOK M65 57:12 +20:45
17th Angela Modica QO W45 57:54 +21:27
18th Cath Dale BOK W55 58:10 +21:43
19th Laurence Gossage BOK M65 61:35 +25:08
20th Mark Dyer BOK M70 62:26 +25:59
21st Tony Lloyd BOK M65 63:28 +27:01
22nd Martin Cross WIM M70 63:42 +27:15
23rd Jenny Selley BOK W60 63:49 +27:22
24th Ted McDonald BOK M75 64:11 +27:44
25th Judith Taylor NGOC W50 65:08 +28:41
26th Arthur Brooke   M14 65:24 +28:57
27th Cat Edwardes DEVON W45 65:47 +29:20
28th Rebecca Medlock WSX W45 67:01 +30:34
29th Alan Simpson DEVON M75 69:14 +32:47
30th John Trayler QO M75 70:18 +33:51
31st Michelle Barrows BOK W45 73:38 +37:11
32nd Carol Sands BOK W65 73:42 +37:15
33rd Pete Akers QO M65 74:21 +37:54
34th Amy Curtis BOK W45 74:31 +38:04
35th Michelle Ward NGOC W45 78:49 +42:22
36th Sally Hay IND W35 79:20 +42:53
37th Caroline Potter BOK W55 81:52 +45:25
38th Susanne Andersen BOK W55 83:02 +46:35
39th Anne Palmer BOK W65 84:54 +48:27
40th Jan Clark BOK W50 85:09 +48:42
41st Brian Curtis BOK M65 85:46 +49:19
42nd Denise Mullins SARUM W65 87:38 +51:11
43rd Mike Kite WIM M70 97:08 +60:41
44th David Battison SARUM M70 99:36 +63:09
45th Arthur Vince KERNO M75 108:45 +72:18
46th Karen Lewis QO W50 111:57 +75:30
  Allan Darwell BOK M65 w13  
  Margaret Warlow BOK W35 m12  
  Christine Vince KERNO W65 m2-3 m5-11  
  John Parfitt BOK M75 w10  
  Molly Pilling BOK W16 m7-14  

Short Green

Results

2.6km 110m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Frank Ince SWOC M75 39:01  
2nd Jill Green DEVON W75 45:42 +6:41
3rd Clare Fletcher BOK W75 49:58 +10:57
4th Chris Cudmore QO M65 50:02 +11:01
5th Mark Blackstone BOK M70 52:12 +13:11
6th Neil Connelly BOK M75 53:11 +14:10
7th Arthur Boyt DEVON M80 53:13 +14:12
8th Roger Baker TVOC M85 54:07 +15:06
9th Bill Vigar QO M80 55:22 +16:21
10th Debbie Anderson BOK W45 55:53 +16:52
11th Nicola Stevens BOK W55 61:31 +22:30
12th Christine King BOK W70 62:15 +23:14
13th Helena Fielder BOK W35 63:44 +24:43
14th Ruth Chesters DEVON W65 70:56 +31:55
15th Tony McGreene BOK M50 71:43 +32:42
16th Helen Taylor DEVON W60 71:57 +32:56
17th Susan Curtis BOK W65 72:10 +33:09
18th Richard Raynsford BOK M70 75:54 +36:53
19th Gillian Cross WIM W70 83:00 +43:59
20th Julia Robertson QO W65 83:38 +44:37
21st Adrian Dawson SARUM M60 87:02 +48:01
22nd David Bland WIM M80 94:26 +55:25
  Katy Dyer BOK W70 w12  
  John Coleman NGOC M80 m3 m9-12  
  Judith Bland WIM W80 m4-8  

Light Green

Results

2.9km 105m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Lyra Medlock WSX W12 32:21  
2nd Ben Perry DEVON M12 32:39 +0:18
3rd Paul Craddy   M35 35:16 +2:55
4th Emily Elms BOK W14 35:52 +3:31
5th Graeme Ardus IND M45 37:20 +4:59
6th Harry Bratcher-Howard WIM M12 37:30 +5:09
7th Sara Currie IND W35 38:43 +6:22
8th Amy Lee-Jones BOK W14 39:52 +7:31
9th Finlay Anderson BOK M14 41:55 +9:34
10th Jessica Ward NGOC W14 43:43 +11:22
11th Grace French WIM W12 44:15 +11:54
12th Polly Atherton BOK W45 50:09 +17:48
13th Nick Hooper BOK M65 50:27 +18:06
14th Janet Scott QO W55 55:11 +22:50
15th David Gray BOK M70 59:42 +27:21
16th Baptiste Dio IND M21 60:49 +28:28
17th Alastair Fleming IND M55 61:35 +29:14
18th Tate Modica QO M16 66:25 +34:04
19th Lori Peacock BOK W60 72:47 +40:26
20th Ian Kerr BOK M80 78:28 +46:07
21st Sebastian Crow BOK M16 81:01 +48:40
22nd Lynn Harding BOK W65 90:48 +58:27
23rd Cathy Cudmore IND W65 109:35 +77:14
  Martin Lowe IND   m3 m6-10  

Orange

Results

2.725km 105m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ella May Rush BOK W14 29:46  
2nd David Hudson   M45 36:43 +6:57
3rd Emma Johnson RHOC W14 39:02 +9:16
4th Dougal Anderson IND M45 43:28 +13:42
5th Matilda Knox Cartwright BOK W14 44:09 +14:23
6th Nilesh Chauhan IND M45 58:04 +28:18
7th Peter Lien BOK   58:17 +28:31
8th Karen Whishaw   W45 58:44 +28:58
9th Alberta Fryer KSO W14 59:29 +29:43
10th Isabelle Halsey BOK W14 60:37 +30:51
11th Monty Bratcher-Howard WIM M10 61:38 +31:52
12th Dawn Carter QO W40 64:14 +34:28
13th Forbes Macdougal     64:53 +35:07
14th Pamela Halsey BOK W50 66:56 +37:10
15th Annabel Carter QO W14 72:29 +42:43
16th Chloe Carter QO W10 72:38 +42:52
17th Gareth McKeown BOK M35 76:21 +46:35
18th Rohan Chauhan IND M14 86:08 +56:22
19th Marion Stutzriemer BOK W40 122:52 +93:06
20th Agnieszka Kaminska BOK W40 148:59 +119:13
  Tom Johansson NGOC M12 w13  
  Max Johansson NGOC M12 w13  
  Gwenda Perry BOK W50 m12  
  Gillian Lee-Jones BOK W50 m13  
  Amanda Payne BOK W40 m8-14  
  Cora Telling IND W14 m8-14  
  Rhianna Payne BOK W14 m8-14  

Yellow

Results

2.3km 50m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Charlie Whishaw KSODA   20:32  
2nd Eskarina Medlock WSX W10 24:56 +4:24
3rd Oliver Lewis QO M12 26:27 +5:55
4th Isabelle Tonge BOK W10 26:58 +6:26
5th Marcus Perry BOK M10 28:22 +7:50
6th William Tett WYEDEAN M12 30:11 +9:39
7th William Hudson KSODA M12 30:42 +10:10
8th Zach Tarring   M10 32:44 +12:12
9th James Marke KOS M10 33:24 +12:52
10th Elspeth Marke KPS W10 34:06 +13:34
11th Annabelle Lewis QO W12 35:31 +14:59
12th Jackie Younker RHOC P W55 38:29 +17:57
13th Louisa Halsey BOK W12 38:41 +18:09
14th Sophie Jarrett IND W10 40:40 +20:08
15th Dexter Peatfield   M5 41:22 +20:50
16th Amy Tarring IND W10 41:50 +21:18
17th Leni Hagen BOK W12 42:44 +22:12
18th Honor Lien RHOC   43:09 +22:37
19th Orien Eddins SANDFOR M10 46:55 +26:23
20th Natalia Eddins SANDFOR W10 47:03 +26:31
21st Anika Soar RHOC W12 52:45 +32:13
22nd Eleanor Cooper RHOC W12 54:47 +34:15
23rd Ella McGreene BOK W10 58:18 +37:46
24th Annie Leese RHOK W14 69:50 +49:18
25th Olivia Andrews BOK W12 71:30 +50:58
  Isabel Nyaruwa RHOC W10 m5  
  Ben Grace BGS M10 m10-16  
  Helen Little IND W50 m2  

White

Results

1.8km 20m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Charlotte Marke KPSO   11:37  
2nd James Ardus KPS M12 12:17 +0:40
3rd Freddie Marke IND M10 12:35 +0:58
4th Alexander Lowe KPSO M10 13:35 +1:58
5th Emily Leathwood BOK W10 14:03 +2:26
6th Tessa Johnson RHOC W10 15:17 +3:40
7th Ben Lowe KINGS M10 16:57 +5:20
8th Hattie Leese RHOC W9 17:03 +5:26
9th George Cooper QEH M10 17:34 +5:57
10th Bela Bradshaw BURRING W10 19:04 +7:27
11th Sophie Jarrett IND W10 19:05 +7:28
12th Laura Martin FARNBOR W10 19:42 +8:05
13th Isaac Anderson BOK M10 19:51 +8:14
14th Arwen Kuipers von Lande BURRING W10 20:03 +8:26
15th Alexandra Bowen BOK W10 22:07 +10:30
16th Sophie Constantin RHOC W10 23:42 +12:05
17th Ellie Mosey IND W10 24:18 +12:41
18th Matilda Macdoogall ROHC W8 28:19 +16:42
19th Sophie Leathwood BOK W10 28:49 +17:12
20th Ewan Kuipers von Lande   M10 30:56 +19:19
21st Alexandra Parfitt   W21 35:44 +24:07
22nd Sophia Graham REDMAID W10 39:59 +28:22