Results for BOK Local & ASO Champs - Westonbirt - 28-Apr-2019 - Provisional

...return to index

Course Results

Blue

Results

7.075km 70m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Eddie Narbett BOK M20 Blue 34:04  
2nd Adam Potter BOK M21 Blue 36:19 +2:15
3rd Clive Hallett BOK M55 Blue 40:23 +6:19
4th Owain Jones BOK M35 Blue 40:40 +6:36
5th Duncan Taylor DEVON M21 Blue 40:44 +6:40
6th Phil Murray BOK M55 Blue 41:25 +7:21
7th Michael Hallett BOK M21 Blue 42:33 +8:29
8th Roger Thetford TVOC M55 Blue 43:31 +9:27
9th Geoff Ellis   M40 Blue 44:50 +10:46
10th= Nick Nourse NWO M55 Blue 45:38 +11:34
10th= Matthew Owen BOK M50 Blue 45:38 +11:34
12th Charles Nell RAFO M21 Blue 46:02 +11:58
13th Jan Travnicek TVOC M40 Blue 46:59 +12:55
14th Tommi Grover BOK M40 Blue 47:53 +13:49
15th Scott Johnson NGOC M40 Blue 48:13 +14:09
16th Paul Lane BAOC M60 Blue 48:49 +14:45
17th Mark Stodgell WCH M45 Blue 49:09 +15:05
18th Colm O'Halloran   M55 Blue 49:53 +15:49
19th Jeremy Tonge BOK M45 Blue 49:57 +15:53
20th Adam Hampshire BOK M40 Blue 50:11 +16:07
21st Paul Gebbett BOK M50 Blue 50:40 +16:36
22nd Chris Sanderson   M35 Blue 51:08 +17:04
23rd Chris M'Cartnev   M50 Blue 51:41 +17:37
24th Philip Eeles SOC M60 Blue 52:40 +18:36
25th Rob Woods RAFO M50 Blue 52:53 +18:49
26th Keith Agmen BOK M35 Blue 53:03 +18:59
27th Alison Simmons BOK W60 Blue 53:45 +19:41
28th Richard Hudson BOK M55 Blue 53:47 +19:43
29th Christophe Pige NGOC M45 Blue 53:56 +19:52
30th Jane Stagg BOK W45 Blue 54:15 +20:11
31st Graham Coath   M21 Blue 54:50 +20:46
32nd Giles Davis NWO M40 Blue 55:15 +21:11
33rd Michael Rose RSOC M21 Blue 55:49 +21:45
34th= Alina Rotaru BOK W35 Blue 55:50 +21:46
34th= Carey Dick IND M21 Blue 55:50 +21:46
36th David Hunt BOK M55 Blue 56:05 +22:01
37th Paul Fox SN M55 Blue 56:16 +22:12
38th David Faulkner BOK M55 Blue 57:04 +23:00
39th Ben Lonsdale RAFO M35 Blue 57:23 +23:19
40th David Pilling BOK M50 Blue 57:42 +23:38
41st Darrell Read BOK M35 Blue 57:47 +23:43
42nd Christian Saxtoft BOK M55 Blue 57:55 +23:51
43rd John Orton NWO M65 Blue 58:03 +23:59
44th Tereza Maria Rush BOK W40 Blue 58:56 +24:52
45th Sandy Burgon BOK M60 Blue 59:05 +25:01
46th David Palmer BOK M70 Blue 59:07 +25:03
47th Jon Urch BOK M40 Blue 59:11 +25:07
48th= Anders Johansson NGOC M45 Blue 59:16 +25:12
48th= Jeremy Parr SWOC M50 Blue 59:16 +25:12
50th Tim Hughes TVOC M65 Blue 60:15 +26:11
51st Nick Foley IND M21 Blue 60:27 +26:23
52nd Mikhail Gryaznevich TVOC M65 Blue 60:44 +26:40
53rd Tim Sands BOK M70 Blue 60:59 +26:55
54th Rebecca Ward NGOC W16 Blue 61:11 +27:07
55th Ginny Hudson   W55 Blue 61:16 +27:12
56th Bernhard Hagen BOK M45 Blue 63:16 +29:12
57th Dave Marr OD M65 Blue 64:04 +30:00
58th Jake Gilmore   M50 Blue 64:33 +30:29
59th Karen Crawford BOK W50 Blue 66:38 +32:34
60th Vanessa Lawson NGOC W45 Blue 66:43 +32:39
61st Rob Taylor NGOC M50 Blue 66:46 +32:42
62nd Chris Johnson BOK M65 Blue 67:14 +33:10
63rd Rachel Dennis BOK W50 Blue 67:54 +33:50
64th John Harrison BADO M70 Blue 68:34 +34:30
65th Paul Hammond HOC M55 Blue 68:51 +34:47
66th Nick Dennis BOK M55 Blue 69:19 +35:15
67th Duncan Milne   M50 Blue 69:29 +35:25
68th Angela Modica QO W45 Blue 71:06 +37:02
69th Ella Milne   W21 Blue 72:23 +38:19
70th Phil Pattullo IND M45 Blue 72:45 +38:41
71st Carol Emslie IND W21 Blue 75:35 +41:31
72nd Terence Hosking BKO M50 Blue 75:51 +41:47
73rd Mark Thomson BOF M50 Blue 76:08 +42:04
74th Christopher Harrison NGOC M60 Blue 80:12 +46:08
75th Yonadab Diez-Urkidi BKO M50 Blue 81:12 +47:08
76th Martin Lewis QO M50 Blue 82:38 +48:34
77th Gwen Tanner BOK W55 Blue 83:22 +49:18
78th John Weyman NWO M60 Blue 83:25 +49:21
79th Anne Tynegate BADO W55 Blue 83:39 +49:35
80th Stephen Lee-Jones BOK M50 Blue 87:08 +53:04
81st Tony Lloyd BOK M65 Blue 87:51 +53:47
82nd Richard Rossington BOK M55 Blue 90:00 +55:56
  Chloe Potter BOK W21 Blue w2  
  Phil Warry BOK M65 Blue w18  

Green

Results

4.8km 45m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Rachel Leathwood BOK W45 Green 31:11  
2nd Guy Owen BOK M14 Green 35:34 +4:23
3rd Jackie Hallett BOK W60 Green 36:20 +5:09
4th Ruby Owen BOK W16 Green 36:42 +5:31
5th Peter Maliphant BOK M60 Green 36:46 +5:35
6th Chris Atkins BOK M40 Green 36:57 +5:46
7th Jamie Dale KSO M16 Y11B 37:28 +6:17
8th Kevin Howe BOK M50 Green 37:48 +6:37
9th Doug Wilson NGOC M50 Green 37:52 +6:41
10th Jane Baldock BOK W35 Green 38:21 +7:10
11th Jessica Ward NGOC W14 Green 39:22 +8:11
12th Carol Iddles BOK W60 Green 40:04 +8:53
13th Phil Stradling BKO M60 Green 40:13 +9:02
14th Dave Hartley NGOC M65 Green 40:24 +9:13
15th Nick Ashby SWOC M45 Green 41:05 +9:54
16th= Alasdair Forsyth BOK M50 Green 42:22 +11:11
16th= Reuben Lawson NGOC M14 Green 42:22 +11:11
18th Eddie Whittle BKO M50 Green 42:41 +11:30
19th Laurence Gossage BOK M65 Green 43:55 +12:44
20th Robert Green QO M60 Green 43:57 +12:46
21st= David Potter BOK M55 Green 43:59 +12:48
21st= Caroline Potter BOK W55 Green 43:59 +12:48
23rd Rose Taylor NGOC W14 Green 44:13 +13:02
24th Tony Hext QO M70 Green 45:00 +13:49
25th Robin Halsey BOK M50 Green 45:04 +13:53
26th Louise Tonge BOK W50 Green 45:31 +14:20
27th Neil Fraser NWO M55 Green 45:35 +14:24
28th Alice Owen BOK W45 Green 46:48 +15:37
29th Jim Mallinson SLOW M70 Green 47:14 +16:03
30th Andrew King BOK M45 Green 47:42 +16:31
31st Phil M'Caw   M55 Green 48:48 +17:37
32nd Michelle Ward NGOC W45 Green 48:58 +17:47
33rd Margaret Warlow BOK W35 Green 49:09 +17:58
34th Michelle Barrows BOK W45 Green 49:55 +18:44
35th Carol Sands BOK W65 Green 50:06 +18:55
36th Martin Cross WIM M70 Green 50:18 +19:07
37th Judith Taylor NGOC W50 Green 50:20 +19:09
38th Alex Evans NGOC M55 Green 50:50 +19:39
39th Toni Whittle BKO W45 Green 51:32 +20:21
40th Susanne Andersen BOK W55 Green 51:54 +20:43
41st Ted McDonald BOK M75 Green 53:39 +22:28
42nd Andy MacGregor BADO M75 Green 53:44 +22:33
43rd David Hanstock BOK M60 Green 53:45 +22:34
44th Peter Wilson BKO M60 Green 54:25 +23:14
45th Mike Baggott OD M65 Green 55:25 +24:14
46th Russ Fauset HOC M70 Green 55:58 +24:47
47th Jenny Selley BOK W60 Green 56:23 +25:12
48th Robert Vickers HOC M75 Green 57:16 +26:05
49th Samantha Marson QO W45 Green 58:22 +27:11
50th Victoria Harvey   W50 Green 58:38 +27:27
51st Kim Liggett NGOC W55 Green 58:51 +27:40
52nd Anne Palmer BOK W65 Green 60:11 +29:00
53rd Stephen Jackson BOF M65 Green 60:20 +29:09
54th Mike Forrest BOK M65 Green 60:57 +29:46
55th Brian Curtis BOK M65 Green 63:52 +32:41
56th Gill Sharp SN W60 Green 64:02 +32:51
57th Trevor Simpson OD M80 Green 64:55 +33:44
58th Lin Callard NGOC M85 Green 66:32 +35:21
59th Liz Stradling BKO W60 Green 66:46 +35:35
60th Susan Colbert SWOC W70 Green 67:34 +36:23
61st Neil Johnson NWO M60 Green 67:43 +36:32
62nd Jane Milne   W50 Green 72:56 +41:45
63rd Freya Milne   W16 Green 73:39 +42:28
64th Kate Maliphant BOK W55 Green 75:53 +44:42
65th Jane Wwyman NWO W55 Green 76:24 +45:13
66th Peter Colbert SWOC M65 Green 79:01 +47:50
67th Karen Lewis QO W50 Green 85:25 +54:14
68th Tate Modica QO M16 Green 87:38 +56:27
  Carolyn Marr OD W70 Green m3-6  

Light Green

Results

3.575km 45m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Finlay Anderson BOK M14 Light Green 28:35  
2nd Laura Brittton   W40 Light Green 29:41 +1:06
3rd Rob Narbett BOK M50 Light Green 30:11 +1:36
4th Diana Nicoll   W55 Light Green 32:05 +3:30
5th Nigel Britton BOF M70 Light Green 33:47 +5:12
6th Jeremy Wheatcroft BOK M55 Light Green 33:50 +5:15
7th Neil Connelly BOK M75 Light Green 35:12 +6:37
8th Ewan Thompson IND M14 Light Green 35:21 +6:46
9th Sally Thomas BOK W70 Light Green 36:14 +7:39
10th Fiona Hanstock BOK W60 Light Green 37:11 +8:36
11th= Angus Martin KSO M16 Y10B 40:23 +11:48
11th= Debbie Anderson BOK W45 Light Green 40:23 +11:48
13th Mark Blackstone BOK M70 Light Green 40:55 +12:20
14th Joanne Leigh OD W50 Light Green 40:57 +12:22
15th Edith Stagg HGS W16 Y10G 41:55 +13:20
16th Theresa Wheatcroft BOK W55 Light Green 42:31 +13:56
17th Martin Lowe   M40 Light Green 42:58 +14:23
18th Charlotte Thornton SARUM W70 Light Green 44:52 +16:17
19th Allan Wilkes     Light Green 45:25 +16:50
20th Fiona Leese BOK W45 Light Green 47:33 +18:58
21st Gillian Cross WIM W70 Light Green 47:35 +19:00
22nd Chris Albury NWO M55 Light Green 48:06 +19:31
23rd Hilary Simpson OD W80 Light Green 49:50 +21:15
24th Dave Urch BOK M70 Light Green 50:05 +21:30
25th Susan Wilkes BKO W65 Light Green 50:23 +21:48
26th Ian Kerr   M80 Light Green 51:27 +22:52
27th Roger Hailey OD M80 Light Green 51:29 +22:54
28th Julie Burchett NWO W65 Light Green 53:12 +24:37
29th Lauren Witherden   W14 Light Green 54:14 +25:39
30th Kathryn Orton NWO W65 Light Green 54:52 +26:17
31st Elizabeth Cope BOK W60 Light Green 55:42 +27:07
32nd Adrian Dawson SARUM M60 Light Green 56:51 +28:16
33rd Polly Atherton BOK W45 Light Green 57:03 +28:28
34th Marissa Hughes TVOC W45 Light Green 57:45 +29:10
35th David Lee NGOC M80 Light Green 59:21 +30:46
36th John Coleman NGOC M80 Light Green 62:26 +33:51
37th Susan Curtis BOK W65 Light Green 65:42 +37:07
38th Baptiste Dio +2   M21 Light Green 68:27 +39:52
39th David Gray BOK M70 Light Green 68:43 +40:08
40th Sue Baillie +1   W50 Light Green 91:23 +62:48
  Emily Elms BOK W14 Light Green m7  
  Graeme Ardus KPSO M45 Light Green m1  
  Maisie Witherden     Light Green m7  
  Duncan Perry BOK M50 Light Green rtd  

Long Orange

Results

6.05km 55m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Adam Leveridge   M21 41:21  
2nd Jason Clark   M21 53:05 +11:44
3rd Anna Nash     56:55 +15:34
4th Sara Currie   W35 58:09 +16:48
5th Nicky Wareing BOK W40 70:15 +28:54
6th Helen Rossington BOK W55 91:48 +50:27
7th Alice Holden IND W14 95:22 +54:01
8th Richard Kenington IND M65 114:41 +73:20
9th Susan Macgregor IND W60 134:35 +93:14

Orange

Results

3.1km 45m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st David Hudson   M45 Orange 21:43  
2nd Amy Lee-Jones RHOC W14 Y9G 23:15 +1:32
3rd Emma Johnson RHOC W14 Y9G 23:40 +1:57
4th Molly Pilling BOK W16 Y9G 24:21 +2:38
5th Georgina Gough BOK W40 Orange 27:03 +5:20
6th Seth Lawson TUT M10 Orange 29:50 +8:07
7th Emma Wilson NGOC W16 Orange 29:59 +8:16
8th Tobina Laurence KSO W14 Y9G 30:02 +8:19
9th Max Johansson NGOC M12 Orange 30:19 +8:36
10th Nick McPhedran IND M40 Orange 30:39 +8:56
11th Whishaw   W45 Orange 30:46 +9:03
12th Alberta Fryer KSO W14 Y9G 30:49 +9:06
13th Tom Johansson NGOC M12 Orange 30:50 +9:07
14th Eleri Cowen NGOC W14 Orange 30:51 +9:08
15th Ella May Rush BAD W14 Y8G 30:57 +9:14
16th Isabelle Halsey RHOC W14 Y8G 31:02 +9:19
17th Katya Volkova KSO W14 Y8G 31:08 +9:25
18th Dougal Anderson IND M45 Orange 31:33 +9:50
19th Alan Kempton BOK M70 Orange 32:15 +10:32
20th Oliver Lewis QO M12 Orange 33:49 +12:06
21st Tamasine Agmen   W21 Orange 35:12 +13:29
22nd Pamela Halsey BOK W50 Orange 36:25 +14:42
23rd Christine Wilson IND W45 Orange 37:22 +15:39
24th Bonnie Shaw + 1   W21 Orange 38:22 +16:39
25th Isabelle Tonge FARMBOR W10 Orange 39:31 +17:48
26th Lucas Armstrong +1   M10 Orange 39:44 +18:01
27th Agnieszka Kaminska BOK W40 Orange 40:40 +18:57
28th Nilesh Chauhan IND M45 Orange 42:00 +20:17
29th Rohan Chauhan IND M14 Orange 42:40 +20:57
30th Diana Hailey OD W75 Orange 43:11 +21:28
31st Tony Noott BOK M80 Orange 43:42 +21:59
32nd Rhianna Payne BOK W14 Orange 46:46 +25:03
33rd Amanda Payne BOK W40 Orange 47:07 +25:24
34th Tania McGreene BOK W45 Orange 47:43 +26:00
35th Tony McGreene BOK M50 Orange 47:46 +26:03
36th Annabelle Lewis QO W12 Orange 49:19 +27:36
37th Amalie Gray   W14 Orange 50:50 +29:07
38th Freya Milne     Orange 52:17 +30:34
39th Marion Stutzriemer BOK W40 Orange 57:00 +35:17
40th Shirley Pfister +1     Orange 58:02 +36:19
41st Oliver Hampshire   M14 Orange 63:35 +41:52
42nd Simon Baldock +2   M35 Orange 64:40 +42:57
43rd Richard Thornton SARUM M75 Orange 65:55 +44:12
44th Richard Keighley WIM M70 Orange 72:27 +50:44
45th David Hudson     Orange 76:04 +54:21
  Alex Ruggles   M10 Orange m10  
  Tim Bird BOK M40 Orange m8  

Yellow

Results

2.575km 35m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Charlie Whishaw KSO M12 Y7B 13:54  
2nd Oli Boutin KPSO M12 Y6B 15:30 +1:36
3rd William Hudson KSO M12 Y7B 15:58 +2:04
4th Louisa Halsey RHOC W12 Y6G 17:49 +3:55
5th Olivia Andrews RHOC W12 Y6G 18:32 +4:38
6th Anna Nash +1     Yellow 18:44 +4:50
7th Matilda Knox Cartwright RHOC W12 Y7G 19:04 +5:10
8th Leni Hagen RHOC W12 Y6G 20:00 +6:06
9th Anna Allen KSO W12 Y7G 20:13 +6:19
10th Elspeth Marke KINGSWO W10 Yellow 23:27 +9:33
11th Shona Pattullo IND W14 Yellow 24:07 +10:13
12th Katie Haldenby   W40 Yellow 25:11 +11:17
13th Joe Freeston   M9 Yellow 27:01 +13:07
14th Emma Pattullo IND W45 Yellow 27:38 +13:44
15th James Marke KINGSWO M10 Yellow 28:45 +14:51
16th Andrew Ellis   M10 Y6B 28:52 +14:58
17th Thomas Allen +1   M10 Yellow 30:45 +16:51
18th Anna Haldenby KSO W12 Y7G 33:42 +19:48
19th Susie Clark +1   W10 Yellow 34:33 +20:39
20th Honor Lien RHOC W12 Y6G 35:25 +21:31
21st David Ruggles +3   M10 Yellow 36:11 +22:17
22nd Annie Leese RHOC W12 Y7G 36:16 +22:22
23rd Anika Soar REDMAID W10 Yellow 37:52 +23:58
24th Isabelle Nyaruwa RHOC W12 Y6G 38:12 +24:18
25th Clark Catie   M10 Yellow 38:57 +25:03
26th Samuel Peatfield +1   M12 Yellow 40:12 +26:18
27th Patricia Rogers BOK W50 Yellow 43:35 +29:41
28th Connie Rogers BOK W10 Yellow 43:41 +29:47
29th Ellie Megan     Yellow 43:57 +30:03
30th Darcy Johnson   W8 Yellow 46:51 +32:57
31st Rocker Hibberd   M12 Yellow 47:39 +33:45
32nd Max Duncan SARUM M10 Yellow 52:27 +38:33
33rd Sarah Houghton +3     Yellow 77:31 +63:37
  James Ardus KPSO M12 Y6B m3-5  
  Avis Noott   W80 Yellow m6  
  Valentina Hibberd   W10 Yellow m7  

White

Results

1.75km 25m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Charlotte Marke KPSO W10 Y5G 11:10  
2nd Isabelle Tonge FARMO W12 Y5G 11:48 +0:38
3rd Ben Lowe KPSO M10 Y4B 12:07 +0:57
4th Tom Narbett KPSO M10 Y5B 13:03 +1:53
5th Alex Lowe KPSO M10 Y5B 13:13 +2:03
6th Freya Beynon RHOC W10 Y5G 13:34 +2:24
7th Isaac Anderson OPJS M10 Y5B 13:48 +2:38
8th Freddie Marke KPSO M10 Y5B 14:12 +3:02
9th Tessa Johnson RHOC W10 Y4G 14:23 +3:13
10th Sophie Jarrett RHOC W10 Y5G 16:17 +5:07
11th Emily Leathwood BOK W10 White 17:29 +6:19
12th Maya Britton BOK W10 White 18:01 +6:51
13th Sharon Chauhan IND W45 White 18:31 +7:21
14th Karen Thomson IND W45 White 19:15 +8:05
15th Tara Chauhan RHOC W12 Y5G 19:24 +8:14
16th Ella McGreene BOK W12 White 20:31 +9:21
17th Arun Soar   M10 White 22:36 +11:26
18th Megan Wareing RHOC W10 Y5G 23:40 +12:30
19th Hattie Leese RHOC W10 Y4G 24:38 +13:28
20th Hans McPhedran KPSO M10 Y4B 24:48 +13:38
21st Nyan Peatfield +1   W10 White 25:20 +14:10
22nd Evie Darlow BOK W10 White 25:22 +14:12
23rd Laura Martin FARMBOR W10 White 25:36 +14:26
24th Ellie Mosey RHOC W10 Y5G 26:01 +14:51
25th Trudy Clark   W21 White 28:55 +17:45
26th Izzy Cload ELMLEA   White 29:17 +18:07
27th Matilda MacDougall RHOC W10 Y4G 33:04 +21:54
28th Charlotte Atherton   W10 White 44:09 +32:59
29th Lucy Atherton   W10 White 45:32 +34:22