As well as awarding trophies in a number of categories at the Annual Dinner each year, BOK also runs two sets of events that culminate in League winners; the Local League and the Urban Series. BOK Local League comprises between six and eight local events each season in the Bristol area, with the best four or five results used to calculate a series score. We award a trophy at the end of the season to the series winners of the White, Yellow, Orange, Light Green and Green courses. The trophies are awarded at the Annual Dinner in May or June. The Local League is open to members of any orienteering club, as long as long as they are members of British Orienteering. 

A brief guide to the origins of the named trophies can be found at the bottom of this page. Performance based awards are decided on the year ending at the JK.

 

Janet Beesley Trophies

BOK Award

Huw O'Brien Trophy

Denham Trophy

 

Don Jones Trophy

Services to the Klub

Most Promising Boy

Most Promising Girl

Best Performance

Highest Ranked M40

Highest Ranked Male

Highest Ranked Female

Most Improved Veteran

2019

Finay Anderson

Molly Pilling

Cecilie Andersen

Geoff Ellis

Adam Potter

Cecilie Andersen

Louise Tonge

Simon St Leger Harris

2018

Guy Owen

Bryony Stagg

Owain Jones

Geoff Ellis

Adam Potter

Cecilie Andersen

Miffy Treherne

John Simmons

2017

Oli Tonge

Jess King

Cecilie Andersen

Geoff Ellis

Clive Hallett

Cecilie Andersen

Alice Owen

Howard Thomas

2016

Jim Bailey

Ruby Owen

Alison Simmons

Geoff Ellis

Adam Potter

Cecilie Andersen

Howard Thomas

Mark Blackstone

2015

Harry Stagg

Sofie Andersen

Mark Saunders

Matt Leathwood

Adam Potter

Cecilie Andersen

Tommi Grover

Katy Dyer

2014

Joe Hudd

Millie Stagg

Dudley Budden

Peter Stagg

Duncan Birtwistle

Cecilie Andersen

Christian Saxtoft

Dave Urch

2013

Eddie Narbett

Cecilie Andersen

Adam Potter

Paul Gebbett

Clive Hallett

Alice Bedwell

David Hanstock

Tony Noott

2012

Zac Hudd

Lucy Tonge

Mark Bown

Paul Gebbett

Clive Hallett

Alice Bedwell

Chris King

Clare Fletcher

2011

Michael Hallett

Chloe Potter

Matt Crane

Ifor Powell

Matt Crane

Grace Crane

John Simmons

Anne Donnell

2010

Cameron Davies

Shona Simmons

Alice Bedwell

Paul Gebbett

Matt Crane

 

Alison Simmons

Jim Hayward

2009

Adam Potter

Abigail Kerr

Alice Bedwell

Ifor Powell

Clive Hallett

 

David Parkin

Tricia Walker

2008

Ben Maliphant

Jessie Benjamin

Mark Saunders

Clive Hallett

Clive Hallett

 

Katy Dyer

Jackie Hallett

2007

David Maliphant

Rosemary Hurford

Anne Donnell

Clive Hallett

Clive Hallett

 

Anne Palmer

Ashley Cooper

2006

Tom Helfer

Rachel Helfer

Mark Saunders

Clive Hallett

Clive Hallett

 

Sally Thomas

Phil Warry

2005

Huw Stradling

Isla Simmons

Clive Hallett

Clive Hallett

Andy Creber

 

Liz Stradling

Margarette Parker

2004

Ed Wright

Nichola Johnson

Jackie Hallett

Clive Hallett

Andy Creber

 

Nick Dennis

Pete Foster

2003

Will Wright

Hilary Dyer

Gavin Clegg

Mark Saunders

Pete Maliphant

 

Chris Kelsey

Katy & Mark Dyer

2002

Greg Fawkner-Corbett

Holly Daniel

Laura Daniel

David Hunt

Anne Donnell

 

Robin Walker

Paul Johnson

2001

Mark St Leger-Harris

Francis Beedie

Jackie Hallett

Mark Saunders

Clive Hallett

 

David Hunt

David Urch

2000

Matthew Lyle

Rosemary Dyer

Ifor Powell

Iain Rochford

Pat Grenfell

 

John Sadd

Mike Nelson

1999

Peter Sibley

Laura Daniel

Iain Rochford

Charles Daniel

Anne Donnell

 

Robin Watkinson

Trevor Griffiths

1998

Phil St Leger-Harris

Jane Forrest

Oli Johnson

Gavin Clegg

 

 

Judy Johnson

Mary Nelson

1997

Adam Heath

Charlotte Daniel

John Rix

David Christmas

 

 

Helen Kelsey

Dennis Hamment

1996

Alex Rothman

Ruth Forrest

Anne Donnell

Gerry Ashton

 

 

Jo Foster

John Lewis

1995

Matt Palmer

Ruth King

Jackie Hallett

Gerry Ashton

 

 

Paul Johnson

Mike Forrest

1994

Oli Johnson

Quita Westcott

Alice Bedwell

Edward Forman

 

 

Christine King

Janet & Roger Beesley

1993

Jeremy Ivens

Christine Ashton

Clive Hallett

John Rix

 

 

Susan Ashton

Mark Blackstone

1992

Chris Palmer

Nicola King

John Rix

 

 

 

David Palmer

Ken Wilkins

1991

Daniel Coombs

Jenny Davis

Jenny Bowen-Davis

 

 

 

John Higgins

Pat & John Grenfell

1990

Sarah Beesley

Alice Bedwell

 

 

 

Mike Colyer

Edward Forman

1989

Katherine Ivens

David Christmas

 

 

 

Clare Fletcher

Margaret Parker

1988

Justin Howell

Jackie Davis

 

 

 

Trevor Griffiths

Anne Donnell

1987

Tim Lenton

Clive Hallett

 

 

 

Jane Lenton

Chris Derrick

1986

Rupert Gladstone

 

 

 

 

Barry Stephens

Don Jones

1985

Adam Kent

 

 

 

 

Jenny Gladstone

Stella Jones

1984

Matthew Richards

 

 

 

 

Mary Nelson

Ivor Price

1983

Kate Bickerstaff

 

 

 

 

Anne Donnell

Elizabeth & Roy McIntyre

1982

Richard Parkin

 

 

 

 

Tony Noott

Dudley Budden

1981

Daniel Duke

 

 

 

 

Pat Grenfell

Jenny Colyer

1980

 

 

 

 

 

 

Mike Nelson

 

BOK Volunteer of the Year

  • 2017      John Fielder
  • 2018      Helen Kelsey
  • 2019      Tommi Grover

BOK Trophies and Awards

Janet Beesley Awards (for Most Promising Juniors)

Janet Beesley, with husband Roger and their three children, was a stalwart supporter of BOK and the Avon Schools Orienteering Association (ASOA, now ASO). The trophies for most promising junior boy and junior girl (constructed and presented to the Klub by Don Jones in 1990) were dedicated to the memory of Janet who died in 1994.

Huw O'Brien Trophy (for Highest Ranked M40)

The trophy for Highest Ranked M40 (part funded by donations from NGOC and the North West Orienteering Club in New Zealand) is dedicated to the memory of Huw O'Brien who died while orienteering at an event at Cleeve Hill. It was first awarded in 1993.

Don Jones Trophy (for Most Improved Veteran)

The trophy for the Most Improved Veteran (first awarded in 1981) was made by Don Jones, from Rolls-Royce turbine engine blades. Don was a very active mapper, planner and organiser; after he passed away in 2002 the trophy was named in his honour.

The Denham Trophy

The Denham Trophy was donated in 1998 by Denis Hamment, to be awarded to the highest scoring Klub member on the BOF Ranking List.It is now presented to the highest ranked male with a new, as yet unnamed, award given to the highest ranked female. Denis was one of the longest serving members of the Klub, having acted, inter alia, as Permissions Officer and Klub Treasurer (for eight years).

BOK Honorary Life Members

Appointed 2019

  • Howard and Sally Thomas

Appointed 2017

  • Mark Blackstone

Appointed 2016

  • Tony Noott

Appointed 2015

  • Dudley Budden
  • Bob Mann
  • Veda Mann
  • Robin Walker
  • Tricia Walker

Appointed 2013

  • Denis Hamment
  • Pat Grenfell
  • John Grenfell
  • Margarette Parker
  • John Parker

Appointed 1996

  • Anne Donnell
  • Ian Kerr
  • John Lewis
  • Elizabeth MacIntyre
  • Roy MacIntyre
  • Mary Nelson
  • Mike Nelson
  • Barbara Price
  • Ivor Price
  • Derek Walker 

BOK Local League Series winners

  Green Light Green Orange Yellow White
2018/19 Chris Atkins Finlay Anderson Emma Johnson Louisa Halsey Emily Leathwood